HABER

Eylemcilere meydan dayağı

Edirne'de eylem yapmalarına izin verilmeyen grup şehir merkezine gizli bir şekilde giriş yaptı.

Eylemcilere meydan dayağı

Edirne’de günlerdir polisin takibinde olan yasadışı sol örgüt üyelerine destek açıklaması yapmak için bekleyenlerden bir grup, güvenlik güçlerini atlatarak kente girip basın açıklaması yaptı.

Kent merkezinde basın açıklaması yapan gruba Edirneliler müdahale etmek isteyince, “Biz PKK’lı değiliz, Amerika’ya karşıyız” diyerek kendilerini korumaya çalıştı. Ancak buna rağmen provokasyon sonucu linç edilmekten zor kurtuldular.Çıkan olaylarda bir kişi yaralandı.

Edirne’de yasadışı DHKP-C örgüt üyesi olduğu suçlaması ile tutuklanan 5 arkadaşlarının serbest bırakılması ve İncirlik Üssü’nün kapatılması için geçen pazar günü basın açıklaması yapmak isteyen 170 kişilik grup kent merkezinde açıklama yapmak istedi. Ancak polis buna izin vermedi. Haklarında PKK'lı oldukları söylentisi çıkarılan ve Edirne’ye girişine izin verilmeyince 6 gündür TEM yolunda bekleyen gruptan yaklaşık 15 kişi, bugün saat 14.00 sıralarında PTT Müdürlüğü önüne geldi. Ellerinde, ‘Amerika defol bu vatan bizim, Amerika’ya hayır dedikleri için tutuklanan vatansever gençler serbest bırakılsın’ yazan bayrakları açan ve ardından tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılması için ve Amerika’nın İncirlik Üssü’nü kapatması istedikleri açıklamayı okumaya başladılar.

'BİZ PKK'LI DEĞİLİZ'

PTT önünde bir grubun basın açıklaması yaptığını görerek yanına giden bir vatandaşa, göstericiler, “Biz PKK’lı değiliz bizi karıştırmayın” diyerek kendilerini savundu. Vatandaşın ikna olarak eylemcilerin yanından ayrılması üzerine basın açıklaması okumaya devam eden grubun yanına bir süre sonra yeni bir grup gelerek saldırdı. Eylemciler, “Yapmayın biz Amerika’ya karşıyız” diyerek kendilerini savunmak istedi. Ancak sayıları 200'ü bulan kalabalık, grubun üstüne yürüyerek saldırdı ve yerlerde sürükledi. Kaçarken yerlere düşenler uzun süre tekmelendi.

POLİS OLAYLARDAN SONRA GELDİ

Basın açıklamasının ilk başladığı dakikalarda olay yerinden tesadüfen geçen bir polis memuru halkı durdurmaya çalıştı, ancak başarılı olamadı. Eylemcilerin ellerinden attıkları pankartlar yakıldı. Kersanvaray’ın dışında bulunun bir işyerine giren eylemci ise camlar kırılarak dışarı çıkarıldı.

Eylemcilerin sokak aralarına kaçarak izlerini kaybettirmesinden sonra Edirne Emniyet Müdürlüğü’nü bağlı çok sayıda polis ekibi gelerek öfkeli kalabalığı sakinleştirmeye çalıştı. Olaylara karışanların yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Geri Dön