HABER

Fabrika kurmayan Apple ve RIM yasaklandı

Teknoloji firmalarının elde ettiği ekonomik güç, politik yaklaşımların da işin içine girmesine sebep oluyor.

Fabrika kurmayan Apple ve RIM yasaklandı
Yatırım beklentisi bunlar arasında en çok karşılaşılan durumlardan biri. Arjantin, Apple ve RIM’e rest çekerek yatırım konusundaki ciddiyetini göstermiş.
Güney Amerika’nın en büyük ekonomilerinden biri olan Arjantin, son dönemde Brezilya’da yabancı firmaların yaptığı yatırımları bir hayli kıskanıyor olsa gerek. Zira Arjantin Hükümeti, dünya devi Apple ve BlackBerry’nin üreticisi olan RIM’i ülke çapında yasaklamaya karar vermiş.
Karara göre Apple ve RIM’in ürettiği akıllı telefonların Arjantin’e girmesi artık yasak. Pazarın %60’ını elinden bulunduran bu iki firma, yeni yıl ile birlikte Arjantin’de telefon satamayacak.
Kararın sebebi yatırım yapılmaması. Arjantin, yabancı firmalardan ülke sınırları içerisinde yatırım yapmalarını istiyor. Fakat buna yanaşmayan Apple ve RIM, henüz ülkede bir fabrika ya da Ar-Ge merkezi kurmadı. Bunun üzerine de ithalat yasağı getirildi.
Aslında bu kural tüm yabancı firmaları ilgilendiriyor fakat Nokia, Samsung, LG ve Motorola daha önce ülkede yatırım yaptıkları için Arjantin Hükümeti’nin yaptırımlarından kurtuluyor.
Açıkçası bu durumun bir şaka olduğu da iddia ediliyor. Söylenenlere göre bir Arjantin sitesinin ortaya attığı iddia, diğer siteler tarafından ciddiye alınınca olay bu şekilde yayılmış. Henüz bu durumun gerçekliği doğrulatılabilmiş değil. Ancak bu bir şaka olsa bile Arjantin Hükümeti’nin Apple ve RIM’e yatırım yapmaları için ek süre verdiği biliniyor.
[ ****](http://www.scroll.com.tr/62268/2011de-korsan-olarak-en-cok-indirilen-10-film/)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön