HABER

Azerbaycan'dan Türkiye'ye destek! Gece saatlerine geldiler

Akdeniz ve Ege'deki yangınlara müdahale için Azerbaycan'dan gelen 250 kişilik itfaiye ekibi gece saatlerinde Türkiye'ye giriş yaptı. Öte yandan AB Komisyonunun da Hırvatistan'dan 1 Canadair uçağının, İspanya'dan 2 Canadair uçağının gönderilmesi için harekete geçtiği belirtildi.

Türkiye'nin birçok bölgesinde devam eden yangınların büyük bir kısmı kontrol altına alınırken, devam edenler için ise çalışmalar sürüyor. Yangınlara müdahale için diğer ülkelerden de ekipler Türkiye'ye gelmeye devam ediyor.

AZERBAYCAN YANGIN SÖNDÜRME EKİPLERİ, TÜRKİYE'YE GİRİŞ YAPTI

Akdeniz ve Ege Bölgeleri'nde süren orman yangınlarına müdahale için Azerbaycan'dan yola çıkan ekip, Türkiye'ye ulaştı. 54 tam donanımlı itfaiye aracı ile birlikte gelen 250 kişilik yangın söndürme ekibi gece saatlerinde Artvin'in Kemalpaşa ilçesindeki Sarp Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı. Ekipleri, AFAD, Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, Hopa Arama Kurtarma (HOPAK), jandarma ve polis ekipleri karşıladı. Ekipler, polis eşliğinde Akdeniz ve Ege'deki yangın bölgelerine doğru yola çıktı.

AB'DEN TÜRKİYE'YE UÇAK DESTEĞİ

Öte yandan AB Komisyonundan yapılan açıklamada, Türkiye'nin AB Sivil Koruma Mekanizmasını harekete geçirdiği, acil karşılık olarak AB Komisyonunun, Hırvatistan'dan 1 Canadair uçağının, İspanya'dan 2 Canadair uçağının gönderilmesi için harekete geçtiği belirtildi.

"DAHA FAZLA YARDIM SAĞLAMAYA HAZIRIZ"

Bu yangın söndürme uçaklarının "rescEU" adlı Avrupa sivil koruma varlıkları içinde yer aldığı kaydedilen açıklamada, AB Acil Müdahale Koordinasyon Merkezi'nin Türk makamlarıyla düzenli temas içinde olduğu ifade edildi.

AB Komisyonunun kriz yönetiminden sorumlu üyesi Janez Lenarcic, AB'nin bu zor zamanlarda Türkiye ile tam dayanışma içinde olduğunu belirterek, "Daha fazla yardım sağlamaya hazırız." ifadesini kullandı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 58 yorum
Arkadaş helal olsun size azeri kardeşlerimiz her koşulda yanımızdalar
Yazınca lafı saptırıp değiştiriyorlar. Hemen başka konuları araya sokuyorlar. Alın size prestij. 13 tane özel uçağı var mı? Sarayları var mı? Bir yere 40 araçlık konvoyla gitmiyor mu? Yangın ile mücadele etmek için yangın söndürme uçağımız yeterlimiymiş? Ya lütfen gözünüzü, beyninizi açın ve görün artık. Gerçeği eğip bükmeyin.
@bertaraf_f derdin ne kardeş senin ? 45 helikopter az biseymi ..Amerika Avusturya kanada kaç ay uğraştı bununla adam bin defa helikopter ve uçaklar konusunda açıklama yaptı mala anlatır gibi 50 defa uçak konusunu anlattı halen neyin peşindesin ?
@ender_somuncu_1930 kanımız canımız çünkü onlar, Birileri Afkanlar geliyor Türkiye'de gündem değişsin kimse ses çıkarmasın ilerde bunları rahatlıkla böleriz diye yakıyormuş gibime geliyor.
@abdullahkg bakıyorum da çay hararetini almış
@ender_somuncu_1930 Tarihte eleştirmekten başka neye yaradınızki ! Uzayda altın bulsalar yinede size yaranamazlar. amacınız belli. Yıllar boyu azmı çekti bu ilke sizin gibilerden. Hasane kapılarında parası yok diye ölenler, ekmek tüp kuyrukları, açlık sefalet. unutmadık. Yeni yetmeler bilmez. yaşayan bilir.
hoş geldiniz kardeş ülkem azerbaycan
can kardeş diye bunu denir Türkiye'nin tek dost ülkesi Azerbeycandir öteki ülkeler hep düsman
Geri Dön