HABER

"Failleri bulmakta kararlıyız"

ANKARA (İHA) - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, Hablemitoğlu cinayetinin faili veya faillerinin ve onların arkasındakilerin bulunması noktasında hükümet olarak kararlı olduklarını vurguladı ve topulumun kendilerini denetlemesi ve desteklemesi gerektiğini söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, 5. Türk Kültürü Kongresi'nin sonuçlarına ilişkin düzenlediği basın toplantısı öncesinde Ankara Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu'na yönelik suikastla ilgili açıklamalarda bulundu.

"HABLEMİTOĞLU'NA SIKILAN KURŞUN İNSANLIĞA SIKILMIŞTIR" "Adam öldürme bir insanlık suçu, yaşam hakkının ihlali. Bu kabul edilemez bir hadise. Bizim kültürümüzde böyle bir olay yok" diye konuşan Yalçınbayır, Hablemitoğlu'na sıkılan kurşunun sadece bir kişinin yaşam hakkına yönelik olmakla kalmadığını, bu kurşunun aynı zamanda tüm insanlığa sıkılan bir kurşun olduğunu söyledi. Yalçınbayır, "Bizim inancımız odur ki, bir kişinin ölümü bir cihanın ölümü gibidir" diye konuştu.

Olayı şiddetle kınadığını kaydeden Yalçınbayır, güvenlik içinde yaşamanın en önemli insanlık haklarından birisi olduğunu bildirdi. Bunu sağlamanın ise öncelikle devletin görevi olduğunu vurgulayan Yalçınbayır, düşünce özgürlüğünün bütün unsurlarıyla birlikte sağlanması ve korunması gerektiğini söyledi. Hiç kimsenin düşüncesi nedeniyle kınanamayacağını, herhangi bir saldırıya uğrayamayacağını ve onun yaşam hakkının ortadan kaldırılamayacağını ifade eden Yalçınbayır, şiddet, cebir ve baskının insanlığın kabul etmediği unsurlar olduğunu kaydetti.

"TOPLUM BİZİ DENETLESİN VE DESTEKLESİN" Yalçınbayır şunları söyledi: "Şiddetten, cebir ve baskıdan arınmış bir toplum yaratmak hepimizin idealidir. Kültürümüzde de bu vardır. 'Yurtta sulh, cihanda sulh', bunun en önemli ifadelerinden biridir. Olayı kınamak yetmez. Biz failin veya faillerin ve onların arkasındakilerin bulunması konusunda kararlılığı da sergiliyoruz. Bu konuda toplum da aynı kararlılık ve takip içindedir. Sadece bu kararlılığın olması yetmiyor. Bu olayların takibi de gerekiyor. Biz hükümet olarak bu kararlılık içindeyiz. Toplumun da bizi denetlemesi ve bu konuda bizi desteklemesi en büyük güvencemizdir."

Hablemitoğlu'nun Türk Dil Kurumu ile de yakın ilişki içinde olduğunu belirten Yalçınbayır, Hablemitoğlu'nun, Gaspıralı İsmail Bey'in 'Türk dünyasında dilde birlik' düşüncesi ve bu konudaki faaliyetleri üzerine de araştırmalar yaptığını hatırlattı. Yalçınbayır, Gaspıralı İsmail Bey'in arşivine de sahip olan Hablemitoğlu'nun yaptığı araştırmaların tamamlanmasının ardından Türk Dil Kurumu tarafından yayımlanmasının tasarlandığını söyledi. Yalçınbayır şöyle konuştu:

"Böylesine olayların vuku bulması ülkedeki barışa sıkılan kurşundur. Ülkede daha büyük bir birliği yaratma anlayışına sıkılan kurşundur. Bu kurşunu atanları lanetliyoruz. Müsebbiplerinin en kısa zamanda yakalanmasını arzu ediyoruz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön