Faruk Çelik kimdir?

Faruk Çelik kimdir?

Faruk Çelik, 17 Ocak 1956'da Artvin Yusufeli'nde dünyaya geldi. Çelik ‘in babasının adı Yaşar, annesinin adı Hedise'dir.

Faruk Çelik, Bursa Yüksek İslam Enstitüsünü bitirdi. Yıldız Üniversitesine bağlı Kocaeli İşletme Enstitüsünde iki yıl işletme eğitimi gördü. Dört yıl öğretmenlikten sonra ise iş hayatına atıldı.

Faruk Çelik, Çeşitli dallarda ticaretle meşgul olup iki yıl süreyle de yerel bir gazetenin sahipliğini ve köşe yazarlığını yaptı.

Faruk Çelik, Siyasete gençlik kollarında başladı. Bursa İl Başkanlığı ve Fazilet Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Faruk Çelik, 18 Nisan 1999 yılında yapılan seçimlerde 21. dönem Bursa Milletvekili seçildi. İçişleri Komisyonu ve Dilekçe Komisyonu üyeliklerinde bulundu.

2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucuları arasında yer alan Faruk Çelik 22. dönem Bursa Milletvekili olarak 2.defa seçildi. 5 yıl süre ile Ak Parti Grup Başkan Vekilliği yaptı.

Faruk Çelik, 23 Temmuz 2007 tarihinde yapılan seçimlerde 23. dönem Bursa Milletvekili olarak 3.defa seçilmiş,60. Hükümette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak atanmıştır.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan seçimlerde Şanlıurfa Milletvekili olarak seçilen Faruk Çelik 61. Hükümette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak atandı..

Faruk Çelik, Arapça bilmekte olup, Çelik, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Faruk Çelik Haberleri