HABER

Fas ile Portekiz arasında iş birliği anlaşmaları imzalandı

Fas ile Portekiz arasında "yenilenebilir enerji, tarım, balıkçılık, sağlık, turizm ve madencilik" alanlarını kapsayan 12 iş birliği anlaşması imzalandı.

Resmi temaslarda bulunmak üzere dün Fas'a gelen Portekiz Başbakanı Antonio Costa ile Fas Başbakanı Sadeddin el-Osmani başkent Rabat'ta görüştü. İkilinin başkanlığında gerçekleşen 13. Fas-Portekiz Yüksek İşbirliği Toplantısı'nın ardından farklı birçok alanda 12 iş birliği anlaşması imzalandı.

İmza töreninin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Başbakan Osmani, iki ülke ilişkilerinin çok iyi seviyede olduğunu belirterek, "Yıllara dayanan ikili iş birliğimiz zaman içerisinde daha da güçlenerek devam ediyor. Bugün, aramızdaki ticari ve ekonomik ortaklıkların artırılması yönünde çalışma kararı aldık. Fas bu ilişkinin daha iyi seviyelere çıkarılması için büyük bir istek içerisindedir." dedi.

Portekiz Başbakanı Costa da Fas ile ekonomik ve siyasi iş birliklerinin önemine vurgu yaparak, şunları kaydetti:

"Fas ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki ‘stratejik ortaklık' gibi iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine ve güçlendirilmesine ihtiyacımız var. Hedefimiz Fas ile beraber Afrika kıtasının kalkınması için üçüncü ülkelerle ortaklık kurmayı geliştirmektir."

Portekiz Başbakanı Costa, imzalanan ikili iş birliği anlaşmalarının ardından Fas'tan ayrıldı.

(AA)

Geri Dön