Fas'ta kadın turistlerin öldüren 3 kişiye idam cezası

Fas'ta mahkeme biri Norveç diğeri Danimarka vatandaşı iki kadın turistin öldürülmesiyle ilgili davada 3 sanığı idam cezasına çarptırdı.

Fas'ta kadın turistlerin öldüren 3 kişiye idam cezası

Rabat kentindeki Sale Mahkemesi'nde bugün iki kadın turistin öldürülmesiyle ilgili davanın duruşması görüldü.

Mahkeme, 22 kişinin yargılandığı davada sanıklardan Abdussamed el-Cud (25), Yunus Uziyad (27) ve Reşid Afati (33) hakkında idam cezasına hükmetti. Mahkeme cinayet gerçekleşmeden önce olay mahallinden kaçan sanık Abdurrahim Hayali'yi (33) ise müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Tutuklu diğer sanıklar hakkında ise 5 ile 30 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi.

Adli kaynaklar, verilen tüm kararların 10 günlük temyiz süresinin olduğunu bildirdi.

Mahkeme ayrıca öldürülen iki kadın turistin ailesi için toplamda 2 milyon dirhem (yaklaşık 200 bin dolar) tazminat ödenmesine hükmetti.

NE OLMUŞTU?

Fas İçişleri Bakanlığından Aralık 2018'de yapılan yazılı açıklamada, Toubkal Dağı yakınlarında iki kadın turistin cesetlerinin bulunduğu, cenazelerin boyunlarında darp izleri olduğu ifade edilmişti.

Fas Başbakanı Sadeddin el-Osmani de bu tip saldırıların Fas ve halkının sırtına indirilen bir hançer olduğunu, ülkenin kültür ve değerleriyle bağdaşmayan bu eylemin halkın tüm kesimlerince kınandığını belirtmişti.

Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında biri İsviçre vatandaşı olmak üzere 22 kişi gözaltına alınmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 23 yorum
adalet dediğin böyle olur helal olsun. İdam şart.
takdire şayan bir mahkeme . idam olmalı bencede...
Lafa gelince adamlara çomar dersiniz ama adamlar adaletli bizde olsa yalandan 2-3 kişiye müebbet verirler onlarıda 10-15 yıl sonra salarlardı
@hedefmars_2018 en fazla 5 yada 6 yıl .Bu ülkede 10 yıl hapis kimse yatmaz
@hedefmars_2018 seni yatırsınlar klavye gençleri
@hedefmars_2018 bizde ceza hukuku italyandan, ceza mahkemeler usul kanunu almandan, borclar, ceza, icra iflas vs... hepsi avrupadan ordan burdan toplama . ab. uyum yasaları uyarınca idam gelemez. türkiye insanı avrupadan ve avrupa hukukundan vazgeçmeye hazır olduğu gün, tekrar idam gelir.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler