Faşizmin 'amazonları' fena kapıştı

İtalya'da iki hafta sonraki erken seçime Berlusconi ile Veltroni değil, siyasetteki aşırı sağcı iki 'amazon' damga vuruyor. Torun Mussolini ile Santanche, Berlusconi'nin 'Bu yıl meclise şov kızı almıyoruz' sözü yüzünden fena kapıştı. Santanche, sağcı lidere çıkışınca, Berlusconi'yi savunmak Mussolini'ye düştü.

Seçim kampanyaları sırasında siyasilerin birbirine girmesinin adeta gelenek olduğu İtalya, bu kez erken seçimlere iki hafta kala, mafyanın da karıştığı çöplerin gömülememesi krizi, çöp sızan sudan içen mandaların sütünden yapılan mozzarella peynirlerinde zehir çıkması skandalıyla uğraşıyor. Zira sağın lideri Silvio Berlusconi ile merkez solun lideri Walter Veltroni daha kaydadeğer bir laf dalaşına bile tutuşmuş değil. Ancak asıl siyasi kapışma, aşırı sağın iki 'Amazon'u arasında yaşanıyor.

İtalya'da bugün hâlâ etkisi hissedilen faşist diktatör Benito Mussolini'nin torunu, ünlü yıldız Sophia Loren'in yeğeni Alessandra Mussolini ile aşırı sağın liderliğine soyunan rakibesi Daniela Santanche arasında dallanıp budaklanan bu kadın kavgasını erkek siyasiler bir köşeden izliyor.

Çingene kampında savaş ilan etti

Berlusconi'nin hükümet ortağı Gianfranco Fini'nin neo faşist partinin küllerinden kurduğu Ulusal İttifak'tan (AN) siyasete atılmış Santanche, 12 yıldan sonra geçen yıl AN'den ayrılıp Sağ Parti'ye geçti, bu yıl da Sağ Parti'nin başbakan adayı oldu. Geçen hafta şık bir takım ve yüksek topuklu ayakkabıları geçirip Milano yakınındaki bir çingene kampına giden 46 yaşındaki Santanche, kampın sakinleriyle atışıp kaçak göçe karşı savaş ilan ederken, Berlusconi'ye laf atmaktan da geri kalmadı. Kadınları "Berlusconi'ye oy atmayın, zira o bizi sadece yatay biçimde görüyor" diye uyardı. Zira İtalya'nın en zengin işadamı konumundaki eski başbakan, önceki hafta "Bu sene parlamentoya televizyondan şov kızları göndermiyoruz. Çünkü onlarla başka şeyler yapıyoruz" demişti.

Berlusconi'yi cinsiyet ayrımcılığı suçlamalarından kurtarmak için devreye 45 yaşındaki torun Mussolini girdi. Göğüsler fora pozlar veren fotomodellikten şarkıcılığa, Avrupa Parlamentosu vekilliğinden siyasetin eli maşalı ev kadını rolüne geniş kariyeri olan Mussolini, Berlusconi'yi 'yiğit adam' diye övüp, Santanche'yi Fini'yle mazisine atfen 'siyaseten yatay' diye yerdi.

Yanıt vermekte gecikmedi

Rakibesi bir kaç dakika içinde yanıt verdi. "Alessandra'nın dedesi Benito, torununun faşizmi 'mutlak kötü' ilan etmiş Fini'ye yardımcılık yaptığı yıllarda mezarında ters dönmüştür" diyen Santanche, ekledi: "Diğer yandan Berlusconi Mussolini'nin çizmelerini giymeye bayılır, ne de olsa ayakkabılarına yükseltici koyuyor." Alessandra'nın yanıtı "Dün gece Benito rüyama girip Santanche hakkında düşündüklerini söyledi" oldu. Bunun üzerine kağıda kaleme sarılan Santanche "Kadınlarla tartışmayı sevmem. Ama sormak isterim, deden sana rüyanda gerçekten ne söyledi? Ben sana söyleyeyim: İtalya'ya 'Mussolini olmasaydı sabit maaş, milli sigorta, kadın hakları, muhteşem mimari ve bataklıkların temizlenmesi de olmazdı' diyen kişi keşke Santanche yerine sen olsaydın" diye yazdı.

Kanımda var

"Santanche'nin andıkları doğduğum günden beri benim kanımda var. Rus oligarklarla futbolcuların gittiği Sardunya Adası'ndaki Milyarder gibi moda klüplerden çıkmayan bir kadından faşizm dersi alacak değilim" cevabını yapıştıran Alessandra, yetinmeyip belden aşağı da vurdu. Rakibesini travesti vekil Vladimir Luxuria'yla kıyaslayan torun Mussolini, "Luxuria'yı iyi tanırım, onda Santanche'nin ancak rüyalarında görebileceği bir tatlılık ve dişilik vardır" dedi.

İ.ne olmaktansa faşist olmak iyidir

İtalya'da 'Berlusconi ile Veltroni hakarette bu iki kadının çıtasına ulaşamayacaklarını anladığından hiç dalaşmıyor' esprisi yapılıyor. "İ.ne olmaktansa faşist olmak iyidir" sözüyle meşhur Alessandra ile 2005'te hükümeti protesto eden gençlere orta parmağını göstermesiyle meşhur Santanche, madalyanonun diğer yüzünde kadın hakları için mücadeleleriyle tanınıyor. Üç yıl önce yerel seçime katılmasına getirilen yasağı aylarca açlık grevine girerek kaldırtmış torun Mussolini, 1999'da bir kadının açtığı tecavüz davasını 'Pantalonu çok dardı, zorla çıkartılmış olamaz' gerekçesiyle reddeden yargıca karşı protestoların başını çekmişti. Santanche ise Nazilerin Yahudilere taktığı sarı yıldıza benzettiği peçeyi 16 yaşından küçüklerin takmasına yasak önermişti.