HABER

Fas'ta "Arap Bakanlar Konut ve Kentsel Gelişim Forumu" başladı

Arap Birliği'ne üye ülkelerin katılımıyla düzenlenen "Arap Bakanlar Konut ve Kentsel Gelişim Forumu" Fas'ta başladı.

Başkent Rabat'ta düzenlenen forumun açılışında Fas Kralı 6. Muhammed'in mesajı, Kraliyet Danışmanı Abdullatif el-Mennuni tarafından okundu.

Kral 6. Muhammed mesajında, "Arap ülkeleri olarak Arap kentlerinin gelişimi için 'Ortak Arap Vizyonu' oluşturulmalıyız. Bu ortak vizyonun sağlanması için etkili iş birliği ve dayanışma mekanizmaları geliştirilmeli. Yerel kimliklerin korunduğu özgün şehirlerin kurulması için yeniden yapılanmanın temellerini atmalıyız." ifadelerine yer verdi.

Arap Birliği'nin Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Hasan Ali de açılış konuşmasında kentsel gelişimin önemini vurguladı.

Ali, "Arap ülkelerindeki şehirleşmeyi daha iyi bir noktaya taşımak için ortak bir vizyon geliştirmeliyiz. Bu vizyon kentleri daha kapsamlı, güvenli ve sağlam kılmalıdır. Kentsel gelişim, Arap ülkelerinin kalkınmasında ve bu kalkınmanın sürdürülmesinde önemli bir rol üstleniyor." dedi.

Arap dünyasında kentsel alanların geliştirilmesi ve yönetilmesi için bu konudaki mevzuatın gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Ali, "Yerel ekonominin güçlendirilmesi, belediyelerin geliştirilmesi ve kaynakların iyi yönetilmesinin kentsel gelişimde rolü büyük. Geliştirilecek yeni politika ve planlar ile mevcut mevzuatlar revize edilmelidir." diye konuştu.

İki gün sürecek forumda Arap ülkelerinin "2030 Konut ve Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Stratejisi"ni etkinleştirmek için karşılaştığı zorluklar ve bunların aşılmasına yönelik atılacak adımlar ele alınacak.

(AA)

Geri Dön