Fatih Akın: Sibel’i erotik geçmişinden ötürü seçmedim

Fatih Akın, Görüntü Yönetmenleri Derneği’nin YouTube'da gerçekleştirdiği canlı yayına konuk oldu. Akın, 'Duvara Karşı' filmine neden Sibel Kekilli’yi seçme nedeninin erotik geçmişi olmadığını dile getirdi.

Fatih Akın, Görüntü Yönetmenleri Derneği’nin YouTube’da gerçekleştirdiği canlı yayına konuk oldu. Ersin Gök, Birkan Yorulmaz ve Firar Güney Kayran’ın sorularını yanıtlayan ünlü yönetmen, 2.5 saatlik yayında sinema aşkının nasıl başladığını, HBO için çekeceği Marlene Dietrich dizisini ve “Duvara Karşı” filmine neden Sibel Kekilli’yi seçtiğini de anlattı.

“7 yaşındaydım. Ailem, gurbetçi ailelerin evine film izlemeye giderdi. Yeşilçam filmleri izlerdik. Solcu ailelerin evinde de Yılmaz Güney filmlerini. Bunlar benim ilgimi çekti. Öte yandan video dükkanı olan aileler de vardı ve onlarda her türlü Batı filmi bulunuyordu. Filmler bütün hayatımdı.”

LİSEDEYKEN BİR FİLM ŞİRKETİNDEN İŞ İSTEDİM

“Küçükken fabrikada, babamın yanında çalıştım. Garsonluk yaptım. Setlerde de çok çalıştım. Lise döneminde bir film şirketinden iş istedim. 18-19 yaşındaydım. ‘Kahve yaparım, eşya taşırım’ dedim. O dönem sinemayı öğrenmeye başladım. Bir kısa film yaptım ama kamerası ve kurgusu iyi değildi.”

TÜRKİYE BENİM İÇİN ‘MATRIX’ GİBİYDİ

“Almancı olarak yetiştim, Türkiye benim için ‘Matrix’ gibi bir şeydi. Bir gerçek hayat var; Almanya, okul, mahalle. Bir de Türkiye. Köy hayatı, bağa gitmek, İstanbul...”

İSTANBUL GENÇLİĞİNE MERAKLIYDIM

“95’te İstanbul’da Kemancı’ya gidiyordum kendi başıma. Kimseyle diyalog kuramıyordum. O zaman çok zordu, New York gibi bir yerdi. Kendi başına gidince kimseyle tanışamıyorsun. Çok da meraklıydım İstanbul gençliğine, rock müziğe meraklıydım.”

5ea7dacbc03c0e0d00330528jpg

DUVARA KARŞI BİRDEN PATLADI

“Duvara Karşı birden patladı, ödüller aldı ve bir anda ‘Alman yönetmen’ olarak değil ‘yönetmen’ olarak buldum kendimi. Bu durum sonraki filmim ‘Yaşamın Kıyısında’ için büyük bir sanat baskısı yaptı üzerimde. Ne yaparsam yapayım tamamen farklı yapmam lazımdı.”

ÜNLÜ OLDUM AMA PARASIZDIM

“Duvara Karşı’nın başarısı beni Sezen Aksu’yla tanıştırdı. İlk filmimden bu yana şarkılarını kullanırım. O filmde yapımcı olduğum için parasız kaldım bir anda. Ünlü oldum ama parasızdım. İstanbul’a gidip müzikçilerle takılayım diyerek ‘İstanbul Hatırası’nı ve ‘Cennetteki Çöplük’ü çektim.”

111

SEÇMELERDE EN İYİ OYDU

“Duvara Karşı’da Sibel’i ben seçtim. Yapımcılarla konuşurken ‘Birol Ünel, Türk. Kızın da Türk olması lazım’ dedim. O dönem Almanya’daki Türk oyuncular çıplaklık var diye kabul etmediler. ‘Ablam kızar, babam kızar, mahalle kızar’ dediler. Ben de ‘erotik alanda Türk oyuncu yok mu’ diye bir araştırma yaptırdım. Arayıp ‘Bir tane var’ dediler, Sibel’den bahsettiler.

Onu oyuncu seçmesine çağırdım. Aynı zamanda 200 kız daha vardı. Evden kaçan kızlar bunlar.

Sibel’i erotik geçmişinden ötürü değil, en iyi oyunculuğu verdiği için seçtim. Kamera önünde rahat olması da artıydı. Kabiliyetliydi yani, geçmişi beni ilgilendirmez.”

Sibel Kekilli'nin şöhret yolculuğu

Fatih Akın'ın Duvara Karşı adlı filmiyle başladığı oyunculuk serüvenini Hollywood'a ve çok izlenen bir TV dizisine taşıyan Sibel Kekilli, Hollywood Reporter dergisine konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 24 yorum
Neden bu MUBAREK RAMAZAN AYINDA porno filmlerinde boy göstermiş insanlar özellikle haber yapılır..çok dikkat ediyorum bazen özellikle CUMA günleri hep MUBAREK GÜNLERDE çıplaklık;sapkınlık haberler hep ön planda....yoksa dolaylı yolla gençliğimize bu sapkınlıkmı aşılanıyor..
@bulut_han şu mübarek ramazan da çıkıpta hırsızlık yapmayın akp rüşvet yemeyin kuran kursları tecavüzhane olmuş desen seni anlarım.mübarek mi yoksa günah çıkarma ayımı
@edmr11 Allaha şükürler olsunki iyiki akp var düşünemiyorum gerisini
@edmr11 niye chp nin tecavüzcülerinden bahsetmiyorsun. kuran kursunda münferit bir olay olduğunda ortalığı ayağa kaldıranlar neden kendi tarafında olunca susuyor. ilkönce samimi ol. kendini knadıırma. sen paranoyak bir tipsin bu haberi bile akp yi işin içine karıştırıyorsan hastasın.
@edmr11 Allah'ım bu yorum yapan beyinsiz gibiler yüzünden sen bizleri helak etme. Onların hesabını ahirete bırak. Sen herşeyin en iyisini bilensin. Amin..
@lachyn Nedense bu işler hep kuran kurslarında yurtlarda vakıflarda oluyor. Bir de sadece haber olan açığa çıkanları sayarsak ...
@bulut_han neden ramazan ayındada böyle haberleri takip ediyorsun rahatsızsan? Şirin gözükme çaban kime? Allah ile aranızda yaşayın dininizi artık. Bıktım her yerden çıkmanıza
Arz talep meselesi!
Bakıyorum da haber pek ilgini çekmiş olmalı ki pas geçmemişsin ve buradasın.Ne diyelim...
@bulut_han Allah ağız verdi bende konuşayım bari mi dedin içinden
sibel kekilli çok güzel bir kadın
Sivasın gururu
@kadir_demir_t8 terbiyesiz adam,hiç gurbette yaşadın mı?İşsiz aç bihal kaldın mı?Senden para bekleyen insanlara bir şey gönderememenin acısını çektinmi?Sivasın değil kabullenirsen Türkiyenin gururudur.Allah cümlemizin sonunu hayreylesin.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler