Fatih Sultan Mehmet yaptırmıştı! Bu köprü her yıl kayboluyor

1461 yılında Trabzon'un fethi sırasında Fatih Sultan Mehmet'in yaptırdığı köprü, suların yükselmesiyle ortadan kayboluyor. 105 yaylanın merkezi durumunda bulunan Taşköprü Yaylası'ndan adını alan Taşköprü, şimdilerde ilgi bekliyor. Yıllardır sular altında kaldığı için tahrip olmuş yapısıyla dikkat çeken köprüye en son 10 yıl önce bakım yapılmış. Çalışmalarının ardından tekrar ilgilenilmediği için de tarihi yapısını kaybetmeye başlamış.

Kendi imkanlarıyla köprüyü ayakta tutmaya çalıştığını söyleyen yöre halkı, yapılan müdahalelerin köprünün orjinalliğinin kaybedilmesine neden olduğundan şikayetçi, Bu sebeple restorasyon çalışmalarının uzmanlar tarafından yürütülmesi gerektiğini düşünüyorlar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
fatihin köprüsüne,eserine bakınız breh breh!osmanlı;ermeni balyan kardeşlere borç para ile saray yaptırmaktan başka anadoluya çivi çakmamıştır!halk kıçını üç çakıl taşı ile temizler,bunada sünnet derdi!2,1 okul yazar ile cehalete dip yaptırmış,en son hain ilede ebedi kalkmamak üzere tarih sahnesinden silinmiştir!
@d.gultekin09 O NASIL KÖPRÜ ÖYLE.KİMSE GÖRMESİN DALGA GEÇERLER.VER DİNAMİTİ KAYBET GİTSİN
Türk ve Osmanlı dizileri izleyin uyuyun. Adamlar gelir gelmez dizi saatlerini arttırdılar Uyuyun diye tarihi yolu köprüyü kim ne yapsin
@kaansa303 eee uyuda büyü salak
Her şeyi devletten bekleme mantığını anlamak mümkün değil. Hayvan gübresini köyde nereye döküleceğini devlet söylese uzak diye yapacaklar sanki. Dökersiniz hayrına ekin eken birinin tarlasına istedikten sonra ama oraya dökmek daha kolay tabi
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler