HABER

Fatih Terim'den açıklamalar

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, 2008 Avrupa Şampiyonası grup elemelerinde çekebilecekleri en iyi kurayı çektiklerini belirterek, "Ancak hiçbir maç oynanmadan kolay değildir. İşi baştan ciddiye almalıyız. Geçmişte neler yaşadığımızı beraber gördük" dedi.

2008 Avrupa Şampiyonası grup elemelerinde Türkiye'nin yer aldığı grubu değerlendiren Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, çekebilecekleri en iyi kurayı çektiklerini söyledi. Grupta hiçbir maçın kolay geçmeyeceğini belirten Terim, "Çekebileceğimiz en iyi kuralardan birini çektik. Ama hiçbir maç oynanmadan kolay değildir. Hiçbir maçımız kolay geçmeyecek.

Rakiplerimizin üzerinde ciddiyetle, önemle durmalıyız. Geçmişte neler yaşadığımızı hep beraber gördük. İşi baştan ciddiye almalıyız. Grupta Norveç, Yunanistan ve Türkiye ilk 2'ye yakın görünüyor. Ancak kimse Bosna Hersek ve Macaristan'ı hafife almasın. Macaristan, o eski ekolünü arayan hırsta olacaktır. Bosna Hersek, son Dünya Kupası grup elemelerinde sahasında hiç mağlup olmadı. Norveç, İngiliz ekolünü benimsemiş, üzerine de fizik gücünü ortaya koymuş bir ekip. Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonaları'nın gediklilerinden. Gidemediği ender turnuvalar var. Norveç'in hazırlık maçında ABD'ye 5-0 yenilmesi ölçü alımamalı, Çek Cumhuriyeti ile başa baş mücadele ettiği maç da var. Yunanistan formda değil, ama son Avrupa Şampiyonu unvanına sahip. Grupta Bosna Hersek ve Macaristan ile oynanacak maçlar belirleyici olacak. En zayıf rakip olarak görünen Malta, Bulgaristan ile 1-1 berabere kaldı. Siz kötü olursanız grup kötü olur. Siz iyi olursanız, grupta hangi takımın olduğu önemli değil" diye konuştu.

Milli Takımlar teknik heyeti olarak görevlerinin yeni başladığını söyleyen Terim, "2008 Avrupa Şampiyonası ve 2010 Dünya Şampiyonaları için göreve geldim. Göreve yeni başlıyor gibiyiz., 3 maç için göreve gelmedik. Turnuvalara sürekli katılan bir ekip oluşturacağız. Ülke olarak her turnuvada istikrarlı olarak yer almalıyız. 2008 Avrupa Şampiyonası grup elemeleri fikstürü ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. FIFA Disiplin Kurulu, Türkiye-İsviçre maçı sonrasında yaşanan olaylarla ilgili yürüttüğü soruşturmayla ilgili kararını 6-7 Şubat tarihlerinde açıklayacak. İnşallah ceza almayız. Saha kapatma cezası verilirse nerede oynayacağımızı FIFA belirleyebilir, o ülkelerin hangisi olacağı belli değil. Futbol Federasyonu'nun karara itiraz hakkı var, onu kullanabilir. Sonucu bekleyeceğiz, ancak biz tüm şartları göz önüne alarak hazırlıklarımızı yapacağız" dedi.

2008 Avrupa Şampiyonası'nda milli takımda yeni isimlerin olacağını belirten Terim, "Hakan Şükür, Ergün, Alpay gibi isimlerin Türk futboluna büyük hizmetleri oldu. Elde edilen başarılarda imzaları var. Türk futbolunda önemli örnekler oldular. Bir jenarasyon olarak Türk futboluna büyük hizmetler yaptılar. Onlar kendilerinden sonra gelenlerin yolunu açacak kadar erdemlidir. Onlara değişik yerlerde ihtiyacımız olacak. Birileri gidecek, birileri gelecek. Biz de zamanında bayrağı onlara teslim etmiştik. 2008 Avrupa Şampiyonası'nda A Milli Takım'da değişik isimler olacaktır. Elimizde Yıldıray, Tuncay, Emre, Serhat ve Selçuk gibi tecrübeli bir grup da var. Bunların dışında milli takıma yeni katılımlar da olacaktır" ifadelerini kullandı.

Yabancı kontenjanı konusunda da değerlendirmede bulunan Terim, "Yabancı kontenjanı konusunda Milli Takım teknik heyeti olarak bazı fikirlerimiz var. Süper Lig'de bulunan kulüplerin teknik adamlarıyla bir araya gelerek bu konuda onların fikirlerini aldık. Hazırladığımız rapour federasyon yönetimine sunacağız. Düşüncemiz Türk futbolu adına doğru olacak herşeye açık olacak. Kararı federasyon yönetimi verecek" dedi.

Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy ile yaptıkları görüşmede Türk futbolunun geleceği ile ilgili fikir alış verişinde bulunduklarını söyleyen Terim, "Medeni bir görüşme oldu. Türk futbolunun geleceği hakkında fikir alışerişinde bulunduk. Haluk Ulusoy, benimle göreve devam etmek istediğini söyledi. Detayları daha sonra görüşeceğiz" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler