HABER

"Fatih" vapuru hizmete giriyor

İstanbul (AA)- "Haydi İstanbul Vapurunu Seç" kampanyasında 370 bin oyla 8 gemi modeli arasından seçilen 4 numaralı "Fatih" adlı vapur ile Yenikapı-Yalova arasında hizmet verecek "Kanuni Sultan Süleyman" ve "Yavuz Sultan Selim" hızlı araba feribotları, 31 Ocak Cumartesi günü Sirkeci Araba Vapuru İskelesi'nde düzenlenecek törenle hizmete girecek.

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş (İDO) Genel Müdürü Ahmet Paksoy, 23 Temmuz 2008 tarihinde denize indirilen ve Aralık ayından beri seyir tecrübesi yapan "Fatih" vapurunun manevra sistemi, pervane kontrol sistemleri ve hızının denetimden geçirildiğini belirtti.

Kampanya çerçevesinde seçilen vapur modelinin 5'erli grup olarak ihale edildiğini belirten Paksoy, "Fatih" adını verdikleri ilk vapurun tamamlandığını ve 31 Ocak Cumartesi günü hizmete gireceğini, "Kadıköy", "Beyoğlu", "Beykoz" ve "Sarıyer" isimli vapurların da 3'er aylık arayla bu yıl içinde hizmete sokulacağını kaydetti.

Paksoy, Tuzla Çeliktrans Tersaneleri'nde Türk mühendis ve işçileri tarafından 2 yılda üretilen ve 9,3 milyon dolara mal olan vapurla ilgili olarak şunları kaydetti:
"İçi çok etkileyici olan Fatih vapurunda İstanbullular birçok yenilikle karşılaşmış olacak. Seyir zevkine alabildiğine doyacak. Manevrası çok yüksek bir gemi görmüş olacak. Açık güverteler bu gemide alabildiğine geniş. İstanbullular çok güzel bir gemi seçti ve çok sevecek. Tüm şehir hatlarında bu vapur sefer yapacak. Engelli vatandaşlarımız da vapur keyfinden faydalanacak."Paksoy, bu vapurların hizmete girmesinin ardından 5'erli gruplar halinde diğer vapurların da ihalesini yapacaklarını bildirdi.

"Fatih" vapuru ile "Kanuni Sultan Süleyman" ve "Yavuz Sultan Selim" hızlı araba feribotlarının hizmete girmesi nedeniyle düzenlenecek törene, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması bekleniyor.

Yenikapı-Yalova arasında çalışacak olan "Yavuz Sultan Selim" ve "Kanuni Sultan Süleyman" adlı hızlı araba vapurları da bu mesafeyi 75 dakikada katedecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön