Fatih'te temel kazısından çıktı

Fatih’te, bina inşa etmek için kazılan arsadan tarihi yapılar ve eşyalar çıktı.

Fatih'te temel kazısından çıktı

Alan ve tarihi kalıntılar arkeologlar tarafından incelendikten sonra inşaat çalışmaları durduruldu. Mahalle sakinleri, kazı çalışmalarının aralıklarla devam ettiğini söyledi.

Fatih’te, metruk bir bina inşaat yapılmak üzere 2 ay önce yıkıldı. Binaya ait molozlar taşındıktan sonra iş makineleri temel kazmaya başladı. Yaklaşık 2 metre kazılan alandan tarihi kalıntılar, mermer, küp ve granitler çıkmaya başladı. Durumun yetkililere bildirilmesi üzerine inşaat alanında inceleme yapıldı. Arkeologların incelemelerinin ardından, alandan çıkanların tarihi kalıntılar olduğu anlaşılınca çalışmalar durduruldu. Çıkarılan parçalar incelenmek üzere müzeye götürüldü.

Mahalle sakinleri, kalıntıların inşaat kazıları sırasında çıktığını, bu nedenle çalışmaların durdurulduğunu söyledi. Bir mahalle sakini, "Buradan tarihi çıkarılan küpler, mermerler götürüldü. Bazı günler sadece kazma kürekle 2 kişi gelip kazı yapıyor. Çıkan kalıntılar toplanıyor." dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
İstanbul metrosu yapılırken hiç '' tarihi eser veya kalıntıya rastlandı'' diye bir haber duyulmadı ne kadar ilginç değilmi zamanın belediye başkanı kimdi acaba ,bu nasıl bir iştir.
üç beş tane küp çıktı diye trafik felç mi olsun salak salak konuşma çıkan tarihi eserin sana ne faydası ne olacak ama yarım saat trafikte takıl başlarsın bu nasıl yol diye
ömründe kaç kez müzeye gittin be baypalamut '!!!!!!!!
hayırlı olsun yer sahibinin yeri elinden gitti. devletimizin bu konuda mağduriyet yaşayanlara çözümler üretmesi önemlidir. vatandaşın tapulu yeri bir şekilde sit alanı ilan edildi mi mümükün değil oraya bir çivi bile çakamıyor. bu inşaatın yanındaki binaların altıda muhtemelen tarihi eser kaynıyor ancak yer altında olduğu için mülklerinden yararlanmaya devam ediliyor. devletimiz bence burayı takasla değerlendirmeli ne vatandaşı mağdur etmeli ne de önemli tarihi eserler kaybolmamalı. saygılarımızla
Diğer Haberler