Fazıl Say, Paris'te İzmir'in adaylığı için çaldı

Paris (AA)- Piyanist ve besteci Fazıl Say, "EXPO 2015" fuarına ev sahipliği için aday olan İzmir'e destek vermek için Paris'in ünlü Champs-Elysees tiyatrosunda konser verdi.

Konsere, 31 Mart tarihinde, fuarın düzenleneceği kenti seçecek Uluslararası Sergiler Bürosunun (BIE) 140 üyesi ile bu delegelere yakın çok sayıda davetli katıldı.
Say, konserin ilk yarısında Mozart'ın eserlerini ve kendi bestelediği "kara toprak" bestesini çaldı.

Ünlü piyanist, konserin ikinci yarısında Moldovalı keman sanatçısı Patricia Kopatchinskaja ile sahne aldı ve Ravel ve Bartok'un eserlerini seslendirdi.

İki müzisyen istek üzerine çıktıkları sahnede, doğaçlama olarak klasik ve caz karışımı kendi eserlerini yorumladı.

Konserin başlamasından önce konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir'in fuarın ev sahipliği yapması için yaptığı çalımalar konusunda bilgi verdi.

"EXPO 2015" için iddialı olduklarını kaydeden Kocaoğlu, yıllardır fuarlara ev sahipliği yapan İzmir'in belirlenen tema itibariyle daha şanslı olduğunu söyledi.
Konser sonrası davetlilere bir resepsiyon verildi.

BIE üyeleri, yarışın diğer adayı Milano ile İzmir arasındaki kararını 31 Mart tarihinde verecek. İzmir'in başvuru temasını, "Daha İyi Bir Dünya İçin Yeni Yollar-Herkese Sağlık" oluşturuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler