Fazıl Say, Paris'te İzmir'in EXPO adaylığı için çalacak

Paris -AA- Piyanist ve besteci Fazıl Say, "EXPO 2015" fuarına evsahipliği için aday olan İzmir'e destek için 3 mart pazartesi günü Paris'in Champs-Elysees tiyatrosunda bir konser verecek.

Konsere, 31 mart tarihinde, fuarın düzenleneceği kenti seçecek Uluslararası Sergiler Bürosunun (BIE) 140 üyesiyle bu delegelere yakın çok sayıda davetlinin çağrıldığı bildirildi.EXPO 2015'e evsahipliği yapılması konusunda İzmir'in tek rakibi olan Milano, geçen aylardan yine yarışta oy verecek yabancı delegeler onuruna, UNESCO binasında Milano Senfoni Orkestrasının katıldığı ve İtalyan besteci Antonio Vivaldi'nin "Dört Mevsim" isimli eserinin modern tarzda seslendirildiği bir konser düzenlemişti.
BIE üyeleri, İzmir ve Milano arasındaki seçim için kararını 31 mart tarihinde verecek.

Türkiye, EXPO'ya evsahipliği yapabilmek için önce 2004'te 98 üyeli Uluslararası Sergiler Bürosuna katılmış ve bir yıl gibi kısa bir süre içinde Büronun yönetim kurulu üyeliğine seçilmişti. İzmir'in başvuru temasını, "Daha İyi Bir Dünya İçin Yeni Yollar-Herkese Sağlık" oluşturuyor.

Japonya'da 2005 yılında düzenlenen EXPO'yu 22 milyon, daha önce İspanya'nın Sevilla kentinde düzenlenen EXPO'yu 40 milyondan fazla kişi ziyaret etmişti.
İzmir'in 2015 yılında düzenlenecek EXPO'ya evsahipliği yapması halinde, 50 milyondan fazla turist çekebileceği belirtiliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler