HABER

Fedakar anne helal olsun dedirtti: Mezarlıkta çiçek satıp kızını Oxford Üniversitesi'nde okutuyor

Hatay'da mezarlıkta çiçek satarak evini geçindiren 57 yaşındaki Gülseren Bozkurt, iki çocuğunu da üniversitede okutuyor. 15 yıldır ev ekonomisine katkı sağlamanın yanı sıra kızını İngiltere'deki Oxford Üniversitesi'ne okumaya gönderen fedakar anne, 'Sağlıklı sıhhatli olduktan sonra, çalışmak en güzel şeydir' dedi.

Fedakar anne helal olsun dedirtti: Mezarlıkta çiçek satıp kızını Oxford Üniversitesi'nde okutuyor

Antakya ilçesinde bulunan Asri Mezarlığı’nın en eski çiçekçilerinden biri olan Gülseren Bozkurt, yaz, kış, yağmur, çamur demeden mütevazı tezgahının başına geçerek mezarlık ziyaretine gelenlere çiçek satıyor. Çiçek satarak ev ekonomisine katkı sağlayan Bozkurt, oğlunu buradan kazandığı parayla okuttuğunu, kızının ise halen İngiltere’de bulunan Oxford Üniversitesi’nde eğitim gördüğünü anlattı.

‘ÇOCUKLARIMA EĞİTİM HAYATLARINDA KATKI SUNMAK İÇİN ÇABA HARCIYORUM”

15 yıldır mezarlık girişinde çiçek sattığını anlatan Bozkurt, “ Eşim gündelik işlerde çalışıyor her zaman da iş bulamıyor. Bazende bana yardım eder. Ben buradan kazandığım parayla çocuklarımı okutuyorum, evime katkı sunuyorum. Çalışmayı seviyorum. Çocuklarıma, liseye başladıkları günden bu yana katkı sunuyorum, onların okuması için çaba harcıyorum. Buradan kazandığım parayla bir çocuğumu okuttum, üniversiteyi bitirdi, kızım da halen yurt dışında Oxford Üniversitesi’nde okuyor” dedi.

iki-cocuk-annesi-mezarlikta-cicek-satarak-kizini-oxford-universitesinde-okutuyor_7299_dhaphoto5

‘KADININ HER ZAMAN EN GÜZEL YERDE OLMASI LAZIM’

Kadınların çalışıp, kendi ayakları üzerinde durabildiğini ve fedakarlığın örneğini gözler önüne seren Bozkurt, “Sağlıklı sıhhatli olduktan sonra, çalışmak en güzel şeydir. Kazandığım parayı çocuklarıma harcamak güzel, gücü yeten her kadın isterim ki çalışsın, kendi ayakları üzerinde durabilsin. Kadın en güzel varlıktır, kadının her zaman en güzel yerde olması lazım. Çalışmak ayıp değil, muhtaç olmak ayıptır. Dünya Kadınlar Günü bir gün değil her gün olmalıdır, onlara karşı olan sevgi, saygı her gün olmalı. Tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun” ifadelerine yer verdi.

iki-cocuk-annesi-mezarlikta-cicek-satarak-kizini-oxford-universitesinde-okutuyor_7299_dhaphoto4

‘ANNEM, BİZİM İÇİN ZORLUKLARLA MÜCADELE ETTİ’

Annesinin hem ağabeyini hem de kendisini okutmak için bin bir türlü zorluklarla mücadele ettiğine şahit olduklarını söyleyen Oxford Üniversitesi 5’inci sınıf öğrencisi Merve Bozkurt (25), ''Annem zorluklarla mücadele ederek, bizi bu günlere kadar getirdi. Annem kendi emekleriyle çiçek ekiyor, topluyor ve gelip burada satıyor, bazen de çiçek toplamak için dağa gider. Ağabeyim de üniversite mezunu. Şu an astsubay, Hakkari’de görev yapıyor. Annem iki çocuğuna da fazla düşkündür, onun için her şey biziz, ailesine çok düşkündür. Beraber bizim için mücadele ediyorlar” dedi.

iki-cocuk-annesi-mezarlikta-cicek-satarak-kizini-oxford-universitesinde-okutuyor_7299_dhaphoto2

‘BİZİ HİÇBİR ŞEYDEN MAHRUM ETMEDİ’

Okuduğu okuldan iyi bir derece ile mezun olup, beyin cerrahı olmak istediğini söyleyen Bozkurt, annesinin bu emeklerini boşa çıkarmayacağını ve onurlandıracağını ifade ederek, şunları söyledi:

“Üniversiteye başlamadan önce annem bana, ‘güzel bir yer kazanmazsan, seni okutmam’ demişti. Çünkü büyük mücadeleler verdi, bizi okutmak için emeklerinin boşa gitmesini hiçbir zaman istemiyordu. Çok zorlanmasına rağmen, annem bize hiçbir zaman yansıtmadı, bizi hiçbir zaman mahrum etmedi” dedi.

iki-cocuk-annesi-mezarlikta-cicek-satarak-kizini-oxford-universitesinde-okutuyor_7299_dhaphoto3

iki-cocuk-annesi-mezarlikta-cicek-satarak-kizini-oxford-universitesinde-okutuyor_7299_dhaphoto1

DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 34 yorum
maşallah helal olsun
@muhammed_1985_kgyda Helal olsun ama, "Güzel bir yer kazanmazsan seni okutmam." lafı pek hoş olmamış. Burada belli bir beklenti ve pragmatist yaklaşım var gibi. Kaldı ki, güzel neye göre güzel? Ben halen felsefe okuyorum ve bir yandan da yazarlık yapıyorum. Şimdi, felsefe, bu mantıkla güzel olmuyor mu? Bir bölümün, bir departmanın okunmaya layık olması için illa bireye bir iş kapısı mı açması gerekiyor? Hayır. Harvard eski dekanı Henry Rosovsky, üniversitenin amacının öğrenciler ve işverenler tarafından yanlış algılandığını, üniversitenin entelektüelleşme ve zihni gelişim yeri olduğunu söyler.
helal olsun sana teyzem ANNElik budur çocuklarını terkedipte giden sozde ANNEler bu haberı okuyunca ne hissetmişlerdir acaba
@coske34 Anne bakımından çok şanslı bir insanım. Annenin ötesinde kader arkadaşı gibidir bizim iletişim. Ancak, herkesin emsal şansa sahip olduklarını zannetmiyorum. Kadınların da birçoğu hissiz varlıklar. Sevgisiz, bir insana vefa duymaya gerek duymayan varlıklar. Bu sevgisiz ortamlarda yetişen bir alt kuşak da içine kapanmış ve dıştaki kimseleri aforoz eden, soğuk bireyler oluyorlar belki de ileriki yaşlarda. Böyle böyle de toplumsal uhuvvet azalıyor aslında. Kadınların birçoğunda his, vicdan gibi değerler olmaz. Zannedildiği kadar duygusal falan olmayıp erkeklerden daha mantıkçıdırlar.
helal sana
Geri Dön