HABER

Fehriya Erdal'a ağır hapis cezası

Fehriya Erdal'a ağır hapis cezası

Brüksel (AA) - Belçika Gent Temyiz Mahkemesi, terör örgütü DHKP-C ve üyelerine ilişkin gerekçeli kararını, 250 sayfalık bir belge çerçevesinde açıkladı.

DHKP-C'yi "terör örgütü, suç örgütü ve çete" olarak nitelendirerek, Bruges Ceza Mahkemesi'nin bu yöndeki görüşünü teyit eden Gent Temyiz Mahkemesi, sanıklardan terör örgütünün başları Dursun Karataş ve Musa Asoğlu'na 7'şer yıl, Bahar Kimyongür'e 5 yıl, Fehriye Erdal, Kaya Saz, Zerrin Sarı ve Şükriye Akar Özordulu'ya 4'er yıl ağır hapis cezaları verdi.

Mahkeme, sanıklardan Karataş'a 5.500 avro, diğerlerine 2.478'er avro para cezası da verdi.

Savcılık, mahkeme kararının açıklanmasının ardından, tüm sanıklar için derhal tutuklama istedi.

Tutuksuz yargılanan ve mahkemede bulunan terör örgütü sözcüsü Kimyongür'ün tutuklanmasına ilişkin karar beklenirken, mahkeme salonunda olaylar çıktı.

Gerginliğin giderilmesinin ardından, oturuma devam edilmesi bekleniyor.

Belçika Gent Temyiz Mahkemesi, ağır hapis cezalarına çarptırdığı terör örgütü DHKP-C üyelerini ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti'ne 1'er avro manevi
tazminat ödemeye mahkum etti.

Gent Temyiz Mahkemesi'nin bugün açıkladığı gerekçeli kararında, terör örgütü ve üyelerine karşı çok sert ifadeler kullanıldığı dikkat çekti.

Terör örgütünün başı Karataş'ı "son derece tehlikeli örgüt başı" ve "terör ve suç örgütü üyesi" olarak nitelendiren mahkeme, diğer sanıklar için de "terör ve suç örgütü üyesi", "toplum için tehlikeli şahıs" ifadelerini kullandı.

Gerekçeli kararda, 26 Eylül 1999'da Belçika'nın Knokke kentinde düzenlenen operasyonun sonuçları hakkında ayrıntılı bilgiler verildi.

Knokke'da basılan evde Musa Asoğlu, Fehriye Erdal, Dursun Karataş, Zerrin Sarı, Kaya Saz ve Şükriye Akar Özordulu adlı teröristlerin bulunduğunun tespit edildiğini ve sabit görüldüğünü bildiren mahkeme, aynı evde bulunup kaçanlar arasında kimliği belirlenemeyen bir kişinin daha yer aldığını ifade etti.

Mahkeme, Knokke baskınının önemini anlatırken, burada terör örgütü DHKP-C'nin "merkez hücresinin" söz konusu olduğunu bildirdi.

Gerekçeli kararda, Knokke operasyonu sırasında ele geçirilen malzeme ve belgeler de sıralandı.

Kararda, terör örgütü üyelerinin, Belçika'da yakalanmaları sayesinde, Türkiye'deki bazı terör eylemi planlarını gerçekleştirmelerinin engellendiği bildirildi. Bunlar arasında, MİT'e yönelik eylemler de olduğu açıklandı.

Gent Temyiz Mahkemesi, gerekçeli kararda, sanık avukatlarının bazı itirazlarını da geri çevirerek, Türkiye Cumhuriyeti'nin terör örgütü DHKP-C tarafından hedef alındığını, dolayısıyla mahkemede müdahil taraf olabileceğini ifade etti.

Mahkum olan sanıklar, Türkiye Cumhuriyeti'nin talep ettiği 1'er avroluk manevi tazminatı da ödeyecekler.

Sanık avukatlarının, mahkemenin yetkisizlik kararı alması talebi de geri çevrildi. Mahkeme, terör örgütünün tek hedefinin Türk devleti olmadığını, insanlara ve
topluma zarar verdiğini belirtti.

Gent Temyiz Mahkemesi, terör örgütünün başka ülkelerde, Belçika bağlantılı eylemlerini de dikkate aldığını bildirdi.

Gerekçeli kararını açıklayan mahkeme, sanıklara, "Belçika yasalarının tanıdığı olanaklar çerçevesinde en ağır cezaları verdiğini" ifade etti.

Gent'teki bugünkü oturuma, Bruges hapishanesindeki "tutukluluk koşullarını protesto amacıyla açlık grevinde olan" Musa Asoğlu ve Şükrüye Akar Özordulu katılmadı.

Tutuksuz yargılanan sanıklardan Zeki Kahraman, İrfan Demirtaş, Hasan Ekici ve Nebi Albayoğlu beraat ettiler.

Mahkeme heyetinin, Kimyongür'ün tutuklanmasına ilişkin Savcılık talebini değerlendirmesi ve karara bağlaması bekleniyor.

Bu arada Belçika Gent Temyiz Mahkemesi'nin, terör örgütü DHKP-C ve üyelerine ilişkin gerekçeli kararını açıklarken, daha önce Bruges Ceza Mahkemesi'nde
yargılanarak çeşitli cezalara çarptırılan sanıkların hapis sürelerini artırması, mahkeme salonunda örgüt yandaşlarının tepkilerine yol açtı. Savcılık, tutuksuz yargılanan Bahar Kimyongür'ün derhal tutuklanmasını isteyince, söz konusu şahsın annesi sözlü protestolarda bulundu.

Mahkeme salonunda bulunan 50 kadar örgüt yandaşıyla polis arasında çatışma çıktı. Bazı örgüt yandaşları, gözaltına alındı.

BAHAR KİMYONGÜR DE TUTUKLANDI

Belçika Gent Temyiz Mahkemesinin, terör örgütü DHKP-C ve üyelerine ilişkin gerekçeli kararını açıklamasının ardından, tutuksuz olarak yargılanan ve örgütün sözcüsü olarak tanınan Bahar Kimyongür de tutuklandı.

Mahkeme Kimyongür'ü, "terör ve suç örgütü üyesi" ve "toplum için tehlikeli şahıs" olarak nitelendirirken terörist Fehriye Erdal'ın firar ettiğini, Kimyongür'ün de aynı şeyi yapabileceğini belirtti.

Mahkeme, tutuklama kararını verirken, "sanıklara verilen cezaların ciddi boyutuna" da dikkat çekti.

Kimyongür, Belçika'da ikameti olduğu ve Belçika tabiyetine sahip bulunduğu için tutuksuz yargılanıyor, bu süreçte örgüt için çalışmalarını sürdürebiliyordu.

Bu durumda terör örgütü üyelerinden Musa Asoğlu, Kaya Saz, Şükriye Akar Özordulu ve Bahar Kimyongür tutuklu bulunurken, Fehriye Erdal, Dursun Karataş ve Zerrin Sarı firarda.

Öte yandan, bu akşam, Gent Mahkemesi kararının açıklanmasından sonra mahkeme salonundaki terör örgütü yandaşları ile polis arasında çıkan çatışma sonunda 4 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön