SPOR

CANLI

Fenerbahçe bunu duymasın!

G.Saray Başkanı Aysal’ın, Juventus Başkanı Agnelli ile birlikte ortaya attığı yeni Şampiyonlar Ligi’nin formatı ve takımları Danimarka’nın Tipsbladet gazetesinde yayımlandı. Üç kategoride öngörülen Avrupa futbol liginde Cim-Bom, dev takımlarla birlikte 1. ligde, Fenerbahçe ise 3. Lig’de gösterildi.

Fenerbahçe bunu duymasın!

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal’ın Avrupa’da kurulmasını öngördüğü yeni lig projesi kıtada yankı uyandırdı. Londra’da geçtiğimiz ay düzenlenen ‘Futbolun Liderleri Konferansı’nda konuşan Aysal, en önemli takımlardan oluşacak yeni bir futbol ligi kurulabileceğini söylemişti.

Danimarka’nın Tipsbladet gazetesi, bu projenin detaylandırılmış haline yer verdi. Ünal Aysal’ın Juventus Başkanı Agnelli ile birlikte bu ligin 20 takımlı olacağını söylediği hatırlatılırken, buna karşın büyük kulüplerin üç lige ayrılan 48 takımlı yeni bir Şampiyonlar Ligi için çalıştıkları öne sürüldü. Bu formata göre Galatasaray 1., Fenerbahçe 3. Lig’de gösterildi.

Ancak 16 takımlı ligde iç ve dış saha maçları olmak üzere bir takımın 30 maç yapması gerekeceği göz önünde bulundurularak farklı bir şekilde de mücadelenin yürütülebileceği ifade ediliyor. Buna göre örneğin Galatasaray’ın yer aldığı birinci lig iki gruba ayrılacak ve 8’erli iki grup oluşturulacak. Her takım yedişerden 14 maç oynayacak ve bu sonuçlara göre gruplarını ilk 4’te bitiren iki grupta sekiz takım çapraz olarak çeyrek finalde birbirleriyle eşleşecek.

Avrupa Kulüpler Birliği Başkanı Karl Heinz Rummenigge, Ünal Aysal’ın yeni Avrupa ligi fikrine karşı çıkmış, “Avrupa Süper Ligi gibi bir planımız yok. Bizim ligimiz, Şampiyonlar Ligi’dir. Bunun dışındaki bir lige ihtiyacımız yok. Birçok takım burada başarısız olsa da önemli paralar kazanıyor” demişti. Haberde öngörülen projeyle ilgili tüm kulüplerin henüz uzlaşıya varamadığına da vurgu yapıldı.

Format nasıl işliyor?

48 kulüp hem UEFA sıralamasındaki yerleri hem de ülkelerine yaptıkları katkılar göz önünde bulundurularak belirlenecek. İki ile dört takım her sezon sonu ligden düşecek. Ya son sırada olan takımlar direkt düşecek ya da dipte olan takımlar diğer liglerin zirvesindeki ekipler arasındaki müsabakalara göre belirlenecek. Bazı karşılaşmaların Avrupa dışındaki ülkelerde de oynanabileceği belirtildi. 

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 76 yorum
pazar günü sence üçücü ligde oynıyacağını düşündüğün takımdan 5 yiyince suratının fotosunu çek paylaş.......
zaten normaldede Türkiyede 2. ligde olması gereken bir takım, M. Ali Aydınlar itiraf etti zaten , tarafsız bir federasyon olsa kupayı elimizden alıp bizi küme düşürürlerdi, feneri ben kurtardım dedi..
önemli değil 2 sezon sonra yer değişilir gs kümeye düşer fb 1.liğe çıkar..
orası avrupa liği orda şike olmuyor bide avrupa takımlarıyla oynamayı beceremiyonuz gelmiş bide burdan birinci liğe çıkar diyosun sen önce kendini temizle
Takım
O
Av
P
Geri Dön