HABER

Ferit Alnar'ın 100. doğum yılı özel konseri

İzmir - İzmir'de sanatseverleri tiyatro, konser, çeşitli sergi ve etkinliklerle dolu bir hafta bekliyor.

İzmir Devlet Tiyatrosu (İZDT), bu hafta Konak Sahnesi'nde "Kocasını Pişiren Kadın" adlı oyun ve "Yedi Köyün Yargıcı" adlı çocuk oyunuyla tiyatroseverlerin karşısında olacak. Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi'nde ise "Büyük Aşıkların Sonuncusu" ile "Sihirli Köpek" adlı çocuk oyunu sahnelenecek. Ünlü yazar Neil Simon'un yazdığı, Sungun Babacan'ın Türkçeye çevirdiği "Büyük Aşıkların Sonuncusu", IDT'nin bu sezon en çok ilgi gören oyunları arasında yer alıyor.

İDT, Sabancı Kültür Merkezi'nde ise bu hafta 8 Aralık Cuma ve 9 Aralık Cumartesi akşamları sezonun bir diğer iddialı yapımı "Keşanlı Ali Destanını" sahneleyecek.
Karşıyaka Belediye Tiyatrosu, sezonun ikinci galasında "İş Adamı" adlı oyunu sahneleyecek. Belediye Tiyatrosu, Türkiye'de ilk kez oynanan "Domates ve Gözlük" isimli çocuk oyunundan sonra yine Türkiye'de ilk kez sahnelenecek olan "İş Adamı"nı sergilemeye hazırlanıyor. Yakup Almelek'in yazdığı ve Zekeriya Hocalar'ın yönettiği oyunun ilk gösterimi, 9 Aralık 2006 Cumartesi günü saat 20.00'de Ziya Gökalp Kültür Merkezi'nde yapılacak.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO), klasik Türk müziği öğeleriyle Batı müziği tekniklerini bağdaştırma çalışmalarıyla tanınan besteci ve orkestra şefi Ferit Alnar'ın doğumunun 100. yılı nedeniyle özel konser verecek. İZDSO konserleri bugün ve yarın İsmet İnönü Kültür Merkezinde Şef Rengim Gökmen yönetiminde gerçekleşecek İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB), bu hafta bir bale, bir opera ve bir de müzikal ile sanatseverlerin karşısında olacak.

İZDOB'un Türkiye prömiyerini geçtiğimiz hafta yaptığı "Korsan" balesi, 9 Aralık Cumartesi günü saat 15.00'te ve 12 Aralık Salı günü saat 20.00'de Elhamra Sahnesinde izlenebilir. İZDOB Elhamra Sahnesinin yanı sıra, Konak Belediyesi Selahattin Akçiçek Salonunda da gösterim yapacak ve 11 Aralık Pazartesi akşamı Cimarosa'nın "Gizli Evlilik" adlı operasını sahneye koyacak.

Elhamra Sahnesi'nde bu akşam ise Sheakspeare'in "Hırçın Kız" eserinden uyarlanan Porter'ın "Kiss Me Kate" müzikali sahnelenecek. Müzikallere ilgi duyan sanatseverler, 8 Aralık Cuma akşamı İzmir Sanat'ta düzenlenen "Opera ve Müzikallerden Seçmeler" konserini de izleyebilirler. 17. Efes Pilsen Blues Festivali, bu hafta İzmir'e konuk olacak. Festival, İzmir'in ardından Denizli'de verilecek konserlerle devam edecek. Ege Üniversitesi EgeArt Etkinlikleri kapsamında düzenlenecek olan "Karma Karışık" adlı karma resim sergisinin açılışı, Atatürk Kültür Merkezinde 12 Aralık Salı akşamı yapılacak.

Galeri "Art and Life", Şeref Akdik 61 Resim Atölyesi sergisine ev sahipliği yapacak. Feridun Ertaş, Kamil Dürüst, Necdet Kalay, Salih Zeki Yazanlar ve Şeref
Akdik'in çalışmalarından oluşan sergi, 15 Ocak 2007 tarihine kadar gezilebilecek. İzmir Resim ve Heykel Müzesi'nde geçen hafta açılan 9 yabancı fotoğraf
sanatçısının eserlerinden oluşan "Mesafe ve Yakınlık" adlı sergi, 24 Aralık 2006 tarihine kadar, pazar günleri hariç ziyaret edilebilecek. Ege Üniversitesi 50. Yıl Köşkünde bugün "Sanatta Özgürlük ve Pablo Picasso" konulu söyleşi yapılacak. Şefkat İşleyen'in konuşmacı olarak katılacağı etkinlikte, sanatta özgürlük kavramıyla, Pablo Picasso'nun sanat yaşamı ele alınacak.

Kadın gazetesi Kazete, kuruluşunun 10. yılı etkinlikleri kapsamında 9 Aralık Cumartesi günü "Medya mı Kadını, Kadın mı Medyayı Yönetiyor?" konulu panel
düzenleyecek. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü DESEM Salonlarında yapılacak panele gazeteci Müge Anlı, yazar Meltem Arıkan, gazeteci yazarlar Seda Güler ve Güler Kazmacı konuşmacı olarak katılacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön