Ferrari zamana karşı yarışıyor

Ferrari mühendisleri, hafta sonundaki Malezya GP öncesinde, Kimi Raikkonen ve Felipe Massa'nın Avustralya Grand Prix'de araçlarında yaşadıkları problemi tam olarak tespit edip düzeltebilmek için zamana karşı yarışıyor.

Ferrari sözcüsü dün yaptığı açıklamada, "problemin nerede olduğunu tahmin edebiliyoruz ancak mühendisler tarafından kesin olarak tespit edilebilmesi için motorlar İtalya'ya gönderildi" demişti.

Bununla birlikte takım patronu Stefano Domenicali, aracın dayanıklılığının, takımın performansının temel öğesi olduğunu belirterek, Pazar günkü yarış dışıların derin bir üzüntüye yol açtığını ifade etti.

Domenicali ayrıca, standart elektronik kontrol sistemindeki değişikliğin de, Albert Park'ta yaşanan arızalara yol açmış olabileceğini kaydetti.

Geçtiğimiz sezon sonunda görev Jean Todt'dan devralan Domenicali, Melbourne'de motorda bir sorun yaşadıklarını belirterek, vites kutusunun da kontrol edilmesi gereken noktaların başında geldiğini söyledi.

"Standart ECU'yu anlamada ve bunun araca entegre edilmesinde bazı problemler yaşayabileceğimizi unutmayalım. Sistemi tam anlamıyla anlamamız gerekiyor" diye konuşan Domenicali, Malezya GP öncesinde, herşeyin adım adım analiz edilerek çözülmesi gerektiğini söyledi.

Bu arada yarış sırasında iki kez spin atan Raikkonen'i savunan Domenicali, bundan dünya şampiyonu Fin pilotun hatası olmadığını söyledi. Ferrari takım patronu, "Bir pilot her zaman saldırmalıdır. Kesinlikle bu yönüyle eleştirecek bir nokta görmiyoruz. Diğerlerinden daha hızlı olduğunu düşündüğünü için atak yaptı, bunda da haklıydı" dedi.

TurkiyeF1.Com