FETÖ'den yargılanan eski savcı Osman Şanal'ın cezası belli oldu!

FETÖ üyeliğinden yargılanan eski savcı Osman Şanal'a "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 11 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

FETÖ'den yargılanan eski savcı Osman Şanal'ın cezası belli oldu!

Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanık Şanal, tutuklu bulunduğu cezaevinden telekonferans aracılığıyla bağlandı. "Katılan" sıfatıyla dosyada yer alan eski savcı İlhan Cihaner ile avukatı Turgut Kazan da duruşmada hazır bulundu.

Mahkeme Başkanı Sebahattin Sarıdoğan, önceki celse alınan ara karar gereği dava dosyasına gelen evrakı okudu. Ardından esasa ilişkin savunmasını yapmak için sanık Şanal'a söz verdi.

Şanal, darbe girişimi sırasında Düzce Cumhuriyet savcısı olarak görev yaptığını ve meydana gelen hadiseleri televizyondan öğrendiğini savundu.

Herhangi bir terör örgütüyle irtibatı bulunmadığını ileri süren Şanal, hakkında FETÖ'cü olduğuna ve üniversite eğitimi sırasında örgüt evlerinde kaldığına dair tanık beyanlarını da reddetti.

Erzincan'daki Ergenekon soruşturması kapsamında İlhan Cihaner'i makamında gözaltına alınmasının hukuki olduğunu savunan Şanal, "Cihaner soruşturması daha önce defalarca yargı denetiminden geçti. Cihaner ve avukatı Turgut Kazan, mahkemeyi baskı altına almaya çalışıyorlar. O dönem Kazan, beni hükümetin tetikçisi olarak suçladı. Şimdi de FETÖ'cü olarak suçlanıyorum." diye konuştu.

Örgütün gizli haberleşme programı ByLock kullanıcısı olduğuna ilişkin tespiti kabul etmeyen Şanal, ByLock'un dijital bir veri olduğunu ve hükme esas alınacak bir delil olmadığını iddia etti.

TAHLİYE TALEBİNDE BULUNDU

Sanık avukatı Ali Alagöz de sanık Şanal'ın ByLock kullanmadığının mahkemeye sundukları uzman raporuyla kanıtlandığını iddia etti. Alagöz, müvekkilinin 35 aydır tutuklu olduğunu belirterek tahliye talebinde bulundu.

Cihaner'in avukatı Turgut Kazan ise sanığın FETÖ üyeliğinden değil yöneticiliğinden cezalandırılmasını talep etti.

Verilen kısa aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, sanık Şanal'a "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 11 yıl 3 ay hapis cezası verdi. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
sonunu en çok merak ettiğim iki kişide biri idi. aldığı ceza nerede ise ödül gibi. diğeri kozmik odaya giren terörist di.
15 TEMMUZ ASKERİ DARBE GECESİ ; BÜYÜK MÜSLÜMAN TÜRK MİLLETİ KARARINI VERDİ AMERİKA VE AVRUPA İSRAİL NATOYA HAYIR DEDİ TÜRKİYE Yİ ASLA BÖLDÜRMEM SİZLERE OPERASYON AMELİYAT YAPTIRMAM SADEDE GELİRSEM BÜYÜK MÜSLÜMAN TÜRK MİLLETİ TERCİHİNİ YAPTI KARARINI VERDİ 15 TEMMUZ ASKERİ DARBE GECESİ
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler