HABER

'FETÖ' soruşturmaları: En az 268 kişi hakkında gözaltı kararı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturması kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Gülen yapılanmasıyla bağlantısı olduğu düşünülen 144 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Ankara merkezli 'ByLock' soruşturması kapsamındaysa 124 kişi için gözaltı kararı verildi.

'FETÖ' soruşturmaları: En az 268 kişi hakkında gözaltı kararı

Arşiv fotoğrafı

Fetullah Gülen Cemaati'nin Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki (TSK) yapılanması ve 'Bylock' soruşturmaları kapsamında en az 268 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Anadolu Ajansı'na (AA) göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturması kapsamında TSK içindeki "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'yla (FETÖ/PDY)" bağlantısı olduğu düşünülen 144 şüphelinin gözaltına alınması kararı verildi.

AA, aralarında "askerler ve 'örgütteki abilerin' de bulunduğu" şüphelilerin yakalanması için İstanbul merkezli operasyonlarda 35 adrese eş zamanlı baskınlar düzenlendiğini yazdı.

221 sanıklı 15 Temmuz 'Genelkurmay çatı davası' yoğun güvenlik önlemleri altında başladıEmniyet'te 'FETÖ' operasyonu: 72 ilde 1009 gözaltıOHAL intiharları: 9 ayda en az 37 kişi kendini öldürdüŞu ana kadar 20 civarında kişinin gözaltına alındığı, 40 ilde operasyonların sürdüğü bildirildi.

Öte yandan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü 'FETÖ soruşturması' kapsamında "ByLock" kullandığı tespit edilen 124 kişi hakkında da gözaltı kararı verildiği aktarıldı.

ByLock uygulaması, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 15 Temmuz'daki darbe girişimi öncesinde hazırladığı "Ana Gülen Yapılanması" iddianamesinde geçiyor.

İddianamede Gülen hareketine atıfla "Acrobits, Softphone, Bylock isimli programlar ile de cep telefonunda kullanılan internet aracılığıyla güvenli kriptolu, şifreli görüşmeler yapılmaktadır" ifadesi yer alıyor.

Geri Dön