HABER

Fiat grubu, 5 markasıyla Auto Show'da

İSTANBUL (İHA) - Temsil ettiği 5 büyük markasıyla Auto Show 2006'daki standlarında ziyaretçilere yeni modellerini tanıtan Fiat Grubu, 5. salonda toplam 3 bin 190 metrekarelik bir alanda yer alan modelleriyle otomobilseverlere birçok ilki yaşattı.

170 milyon euroluk yatırımla Bursa'da üretilerek Avrupa'ya ihracı gerçekleştirilecek Fiat Linea, Türk ve dünya basınının karşısına ilk kez İstanbul'daki Auto Show'da çıktı. Tasarım, teknoloji ve performans açısından ulaştığı Alfa Romeo'nun ulaştığı son noktayı gösteren 8C Competizione dünya lansmanının hemen ardından Türkiye'de görücüye çıktı. 100 yıllık tarihi ile estetik, prestij ve farklılığın sembolü olan Fiat Grubu'nun seçkin markası Lancia'nın da Türkiye'deki doğumu Auto Show'da gerçekleşti. 599 GTB F1 ve Ferrari'nin en pahalı modeli olan 612 Scagletti F1 Türkiye'de ilk kez sergilendi. 4 kapılı sedan modeli Quattroporte, Executive ve Sport GT ile Gransport Coupe modelleriyle Auto Show 2006'da sergilendi.

Bin 566 metre karelik standıyla fuarın en çok ilgi çeken alanlarından birini oluşturan Fiat standı, 3 Kasım'dan bu yana devam eden fuarda sipariş rekoru kırdı. Özellikle Grande Punto ve fuarla birlikte yollara çıkan 4x4 Sedici'nin büyük ilgi gördüğünü belirten Fiat Marka Direktörü Okan Baş, hem alınan sipariş hem de yapılan potansiyel görüşmelerin durgun olan pazarı canlandırdığını söyledi. Fuar süresince 200'ü aşkın satış yaptıklarına dikkat çeken Okan Baş, fuarın önümüzdeki günlerde de satışlara olumlu etki edeceğini beklediklerini belirtti.

Dünya prömiyeri sadece bir ay önce Paris Otomobil Fuarı'nda yapılan Alfa Romeo'nun bu en son mücevheri Alfa 8C Competizione sadece 500 adet üretilecek olmasına rağmen aracı almak için dünyanın çeşitli ülkelerinden 2 ayda 900 kişi başvuruda bulundu. Sınırlı sayıdaki araca Türkiye'den sadece 3 kişi sahip olacak. Tasarımı Alfa Romeo tarafından gerçekleştirilen bu yeni otomobil, Alfa Romeo otomobillerini diğerlerinden ayıran değerlerin mükemmel bir sentezini temsil ediyor: Teknoloji ve Heyecan. Bu nedenle, Alfa 8C Competizione başrol oyunculuğuna soyunurken, çizgilerin yansıttığı heyecan ile sürüş zevkinin mükemmel birlikteliği ile Alfa Romeo'nun bu alandaki farklılığını da gözler önüne seriyor. Araçta kullanılan motor, daha önce benzerleri olmayan 8 silindirli 90 derece açılı, 4691 santimetre küp silindir hacmine sahip. Motorun maksimum performansı 7000 devir dakika 450 Cv maksimum güç, 4750 devir dakikada 470 Nm maksimum tork ve 7500 devir dakikada maksimum hız üretebilecek kapasitede. Son derece seri vites değiştirme olanağı sunmasının yanı sıra, Manuel- Normal; Manuel-Sport; Otomatik-Normal; Otomatik-Sport ve (Ice -Buzlu zemin) modlarında kullanımı mümkün kılacak şekilde geliştirildi. 8C Competizione'nin, sıradışı ve üstün sürüş zevki ile yarattığı heyecanın Alfa Romeo markasının dünyadaki konumu için de bir başlangıç noktası olduğunu belirten Alfa Romeo Pazarlama Müdürü Arzu Çolakoğlu, fuarda başta Alfa 159 ve 147 olmak üzere tüm modellere sipariş aldıklarını söyledi. Standda yer alan Alfa 159, 147 ve GT modellerinin tamamını sattıklarını belirten Çolakoğlu bunun dışında stoklardan da satış gerçekleştirdiklerini ve henüz Türkiye'ye gelmeyen Alfa Spider ile Alfa Brera için ileri tarihe sipariş aldıklarını vurguladı.
100. doğumgününde Türkiye'ye merhaba diyen Lancia da fuardaki standı ve Türkiye pazarına sunacağı modelleri Ypsilon, Musa ve Thesis büyük ilgi gördü. Özellikle Thesis'e olan ilginin kendilerini de şaşırttığını belirten Lancia İş Birim Direktörü Altan Aytaç, Mart 2007'de başlamayı planladıkları Lancia satışlarını daha erken bir tarihe çekmek için çalıştıklarını söyledi. Aytaç, Lancia'nın Türkiye'ye gelmesi nedeniyle bu markaya sahip olmayı düşünenlere özel fırsatlar sunacaklarını ve fuar sırasında 500'ü aşkın kişinin not bırakarak Lancia sahibi olmayı düşünüdüğünü belirttiğini söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön