HABER

Fil hastası kadını yıkan mektup

MALATYA (İHA) - Malatya'da yaklaşık 1 yıldan beri yurtdışından ilaç bekleyen fil hastası kadın, Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan gelen, "İlaç yurtdışından temin edilemedi, üretici firmaya da ulaşılamadı" yazılı mektupla yıkıldı.

Dünyada 150 milyon insanda bir görüldüğü tahmin edilen ve Türkiye'de çok nadir görülen fil (Filariasis) hastalığına yakalanan 41 yaşındaki Semra Kolaç, yaklaşık 1 yıldan beri yurtdışından getirilmesi gereken ilacına ulaşamadığını belirterek yetkililerden yardım istedi. Türkiye'de şu ana kadar Alanya, Elazığ, Çubuk, Samsun ve son olarak da Malatya'da görülen fil hastalığı nedeniyle hayatını yaşayamadığını belirten Semra Kolaç, "İlacım 1 yıldır gelmedi. Şimdi de ilaç firmasına ulaşılamıyormuş. Lütfen yetkililer ilacımın gelmesi için yardımcı olsun. Herkesin derdine çare var, benim derdime çare yok. Her gün ayaklarım sancılanıyor, yürüyemiyorum. Çok rahatsızlanıyorum, geceleri yatamıyorum. 24 saatim zehir oluyor, evde bile dolaşamıyorum. Türkiye'de bir tek bana ilaç bulunamadı. Ya benim derdim çok ağır ilaç bulunamıyor ya da beni hesaba katmıyorlar" dedi.

Semra Kolaç'a yazılan ve yurtdışından temin edilemeyen "Diethizine" adlı ilacın Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından onaylandığı belirtildi.
Öte yandan, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından Semra Kolaç'a gönderilen 31 Ağustos 2007 tarihli yazıda, "Diethizine Tb isimli ilacınızın Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) İktisadi İşletmesi aracılığıyla yurtdışından temin edilebilmesi için gerekli girişimlerde bulunulmuş ancak TEB İktisadi İşletmesi tarafından 1 Ağustos 2007 tarih ve 664 sayılı yazı ile söz konusu ilacın yurtdışından temin edilemediği, üretici firmasından da yanıt alınamadığı bildirilmiştir" denildi.

PARTNEREvlendiler!Evlendiler!
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön