Filipinler hakkında kısa bilgiler

Filipinler hakkında kısa bilgiler

Filipinler, resmî adıyla Filipinler Cumhuriyeti, Pasifik Okyanusu'nun batısındaki coğrafyada konumlanan bir Güneydoğu Asya devletidir. Ülke irili ufaklı 7.641 adet ada ve adacıktan oluşur. Ülkenin başkenti Manila, en kalabalık şehri Quezon City'dir.

Filipinler'in deniz aşırı komşuları kuzeyde Tayvan ve Çin, batıda ise Vietnam'dır. Filipinler'i kuzeyde Luzon Boğazı, batıda ise Güney Çin Denizi çevrelemektedir.

Ülke, yaklaşık 100 milyonluk nüfusuyla, Asya kıtasının en kalabalık 8'inci, dünyanın ise en çok nüfus barındıran 13'inci ülkesidir.

1899'da başlayan Filipinler-ABD savaşı 1902 yılında sona ermiştir. ABD'nin kazandığı Savaşta yaklaşık 1,5 milyon Filipinli ölmüştür. Ülkedeki Amerikan egemenliği 1945'e kadar sürerken II. Dünya Savaşı'ndan sonra Filipinler'in bağımsızlığı dünya devletleri tarafından tanınmıştır.

Bugün Filipinler, kalabalık nüfusu ve ekonomik potansiyeli ile orta güç devletlerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Ülke; Birleşmiş Milletler, Dünya Ticaret Örgütü, ASEAN ve Doğu Asya Zirvesi örgütlerine üyedir.

Filipinler Haberleri