HABER

Filipinler ile Kanada arasındaki çöp krizi

Çöpleri Kanada'ya geri taşıyacak kargo gemisi, Filipinler'in Subic Koyu'ndan ayrıldı

SUBIC (AA) - Filipinler, Kanada'nın 2013-2014 yıllarında ülkeye yasa dışı şekilde, konteynerlerle gönderdiği çöpü gemi ile geri gönderiyor.

Filipinler'in kuzeyindeki Subic Koyu bölge yöneticisi Wilma Eisma, Kanada'ya ait tonlarca çöpün geri gönderilmek üzere gece yarısı kargo gemisine yüklendiğini belirtti.

Eisma, 69 konteyner çöpün yüklendiği geminin limandan ayrıldığını ve Kanada'nın liman şehri Vancouver'a doğru yola çıktığını bildirdi.

Konuyla ilgili kararlı duruşundan ötürü Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'ye şükranlarını dile getiren Eisma, "ülke tarihindeki kirli bir bölümün tatminkar şekilde sona erdiği" değerlendirmesinde bulundu.

Kanada'ya 22 Haziran'da varması beklenen M/V Bavaria isimli kargo gemisinin, yolculuk sırasında Tayvan'da bir limanda duraklayacağı bilgisi paylaşıldı.

Eisma, Associated Press'e (AP) yaptığı açıklamada, "Dünyaya, çantada keklik olmayacağımız şeklinde mesaj gönderdiğimizi düşünüyorum." demişti.

Kanada'nın çöplerini geri ülkeye taşıyacak olan kargo gemisi dün Subic Koyu'na yanaşmıştı. Bu durumu memnuniyetle karşılayan çevre aktivistleri, Subic Koyu'ndan küçük bir tekneyle denize açılarak, "Filipinler çöp boşaltma yeri değildir" yazılı pankart açmıştı.

Filipinler Devlet Başkanlığı Sözcüsü Salvador Panelo, 22 Mayıs'ta basına yaptığı açıklamada, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin, yetkililere, çöpün Kanada'ya taşınması için özel bir nakliyat şirketi aramaları talimatını verdiğini belirtmişti.

Çöp nakliyat masrafının Filipinler tarafından üstlenileceğini bildiren Panelo, Kanada'nın kabul etmemesi halinde çöplerin, ülke kara sularına bırakılacağını söylemişti.

- İki ülke arasında çöp krizi

Kanada'dan Filipinler'e 2013-2014 yıllarında gemiyle gönderilen konteynerlerde geri dönüşüme uygun plastik yerine binlerce ton evsel atık olduğu ortaya çıkmıştı.

Filipinler'de 2016 yılında atığın, masrafını alıcının karşılayacağı biçimde Kanada'ya geri gönderilmesi yönünde mahkeme kararı alınmıştı.

Duterte, geçen ay konuyla ilgili "Kanada'ya yelken açıp çöplerini oraya atacağı"nı söylemiş ve bu ülkeye savaş açabileceği tehdidinde bulunmuştu.

- Filipinler, Kanada'daki büyükelçisi ve konsoloslarını ülkeye geri çağırmıştı

Filipinler'in 2014'te gemiyle ülkeye getirilen çöpün geri alınması için Kanada'ya tanıdığı sürenin 15 Mayıs'ta dolması üzerine, Filipinler'in Ottawa Büyükelçisi geri çağrılmıştı.

Filipinler Dışişleri Bakanı Teddy Locsin Jr, Kanada'daki büyükelçinin ve konsolosların geri çağrıldığını belirterek, "Kanada, bu konuda tanınan son süreyi kaçırdı. Çöp oraya götürülene kadar Kanada'da diplomatik varlığımız azaltılmış biçimde sürecek." demişti.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ay başında yaptığı açıklamada, ülkesinin konuyla ilgili Filipinli yetkililerle sıkı bir çalışma içinde olduğunu ve kısa sürede bir çözüme ulaşmayı umduğunu söylemiş ancak bir takvim vermemişti.

Geri Dön