HABER

Filipinlerde ölü sayısı bini buldu

Filipinler'i vuran tropik fırtına nedeniyle yaşamını kaybedenlerin sayısı bini geçerken, ülkede ulusal afet ilan edildi.

Hafta sonu Filipinler'i vuran fırtına nedeniyle ortaya çıkan bilanço netleşmeye başlarken yardım ve kurtarma çalışmalarına devam ediliyor.

Son bilgilere göre yaklaşık 1000 kadar kişinin hayatını kaybettiği, on binlerce kişinin evsiz kaldığı felaket sonrasında ulusal afet ilan edildi.

Bu arada yakınları tarafından teşhis edilmemiş cesetler için bugün toplu defin işlemlerinin yapılması bekleniyor.

Washi Fırtınası'nın büyük hasara yol açtığı Mindanao Adası'nı ziyaret eden Devlet Başkanı Benigno Aquino, önceliklerinin fırtınadan zarar görenlerin güvenliğinin sağlanması olduğunu belirtti.

Filipinler yönetiminin afete hazırlıksız yakalandığı yönündeki eleştirilere yanıt veren Aquino, benzer aksaklıkların tekrarlanmaması için çalışmalara bir an önce başlanacağını belirtti.

Cesetler sorun

Bölgede bulunan BBC muhabiri Kate McGeown, yaşanmakta olan en acil sorunun morglarda birikmiş olan cesetler olduğunu belirtiyor.

McGeown, bazı bölgelerde tabutların tükenmesine rağmen yeni cesetlerin gelmeye devam ettiğini söylüyor.

Hayatlarını kaybedenlerin ailelerinin itirazlarına rağmen toplu defin işlemlerinin bugün yapılması bekleniyor.

Hafta sonu ülkenin güneyini vuran Washi fırtınası ve yol açtığı seller nedeniyle, birçok köy yerle bir olmuş durumda.

Özellikle Mindanao adasını etkileyen fırtınanın hızının saatte 90 km'yi aştığı ve 12 saati aşkın bir süre devamlı yağan yağmur ardından bölgedeki ırmakların taştığı kaydediliyor.

Mindano şehrinde evlerinden olan yaklaşık 40.000 kişinin fırtına sonrası kurulmuş kamplara sığındığı belirtiliyor.

[Filipinler’de felaket bölgesinin helikopterden gör](http://video.mynet.com/cihanhaberajansi/Filipinler-de-felaket-bolgesinin-helikopterden-gor/1393079/ "Filipinler’de felaket bölgesinin helikopterden gör") | [video.mynet.com](http://video.mynet.com "http://video.mynet.com")
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön