HABER

Filistin konvoyu Gazze'ye ulaştı

Filistin'e Özgürlük Konvoyu Gazze'ye ulaştı. Konvoy hazırlıklarını tamamladıktan sonra Ariş Limanı'ndan Refah Sınır Kapısı'na doğru yola çıkan Refah Sınır Kapısı'na geldi.

GAZZE (İHA) - Filistin'e Özgürlük Konvoyu Gazze'ye ulaştı. Konvoy hazırlıklarını tamamladıktan sonra Ariş Limanı'ndan Refah Sınır Kapısı'na doğru yola çıkan Refah Sınır Kapısı'na geldi.

22 gündür yollarda olan Filistin Konvoyu 59 aracını Mısır'da bırakmak şartıyla Ariş Limanı'ndan ayrılarak Gazze'ye geldi. Geride kalan 59 araç, İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından daha sonra Suriye ve Lübnan'da bulunan Filistin mülteci kamplarına bağışlanacak.

16 Aralık'ta Türkiye'den yola çıkan konvoyun Gazze'ye ulaşmaması için engeller çıkaran Mısır, önceki gece Ariş Limanı'nda abluka altında tuttuğu gönüllülere taş ve gaz bombası ile saldırmış, çıkan olaylarda 40 kişi yaralanmış, 7 kişi de gözaltına alınmıştı. Yaklaşık olarak 10 gündür engellenen konvoyun günlerdir süren pazarlığına Türkiye'den gelen Meclis Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Murat Mercan ve AK Parti Milletvekilleri Hüsnü Tuna, Seracettin Karayağız, Mehmet Nil Hıdır, Cemal Yılmaz Demir, Saadet

Partisi Genel Başkan Yardımcısı Temel Karamollaoğlu SP eski Milletvekili Mehmet Batuk ve MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal da katıldı. Uzun saatler süren pazarlık sonucu Mısır Amerika'da yaşayan Müslümanların Mısır'dan satın aldığı 43 araç ve 11'i arazi aracı olmak üzere pikaplardan oluşan 59 aracın Filistin'e iki hafta sonra İsrail üzerinden sokulmasını istedi. Ancak bu teklif Türk yetkililer tarafından reddedildi. Araçların bir gemi kiralanarak Türkiye üzerinden Lübnan ve Suriye'deki Filistinli

Mülteci kamplarına hediye edilmesi kararlaştırıldı. Akşam meydana gelen olaylar sırasında limanda bulunan biri general olmak üzere 12 güvenlik mensubunun konvoydakiler tarafından rehin alındığı haberleri üzerine İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, limanda küçük bir binaya gizlenen bu kişileri buldurarak liman dışına çıkarılmasını sağladı. Yıldırım, "Bana telefonla ulaşan Mısırlı dostlarım bu kişilerin çeşitli resmi makamlara ulaşarak terörist bir grup tarafından rehin alındık dediklerini

aktardı. Bu onların bize müdahale etmesini haklı kılardı. Kendileri bize direnmelerine rağmen zorla dışarı çıkardık. Oyunu bozduk" diye konuştu.

Gözaltına alınanların serbest bırakılmasını şartlar arasına eklediklerini de vurgulayan Yıldırım, bu konvoyun Gazze'ye ulaşmasını engelleyenlerin dünyaya tanıtıldığını sözlerine ekledi.

Refah sınır kapısında Filistin'e Yol Açık Konvoyu'nun bir an önce Gazze'ye girebilmesi için gösterilerde bulunan Filistinlilere Mısır asker ve polisinin açtığı ateş sonucu çok sayıda yaralı olduğu bildirildi. Yaralılar ile ilgili bilginin limana ulaşması burada büyük bir infiale yol açtı.

Bu arada İnsani Yardım Konvoyu'nun Refah Sınır Kapısı'ndan Gazze'ye ulaşması için 3-6 Ocak tarihleri arasında izin verdiğini açıklayan Mısır'ın dün akşam saatlerinde girişine izin verdiği konvoyun kaç saat süreyle içeride kalmasına izin vereceği ya da dönüşte tekrar bir sorun çıkarıp çıkarmayacağı ise belirsizliğini koruyor.

Geri Dön