HABER

Filistin konvoyunda oturma eylemi

Kahire Havalimanı'nda ''Filistin'e Yol Açık'' konvoyundaki 6 kişinin pasaportuna polis tarafından el konulması üzerine konvoydakilerin oturma eylemi başlattığı bildirildi.

Konvoydakilerle Kahire'de bulunan İHH İnsani Yardım Vakfı Basın Danışmanı Salih Bilici, Gazze'ye yardımları ulaştırdıktan sonra Türkiye'ye dönmek üzere Mısır'ın Ariş Havalimanı'na gitmek üzere yola çıktıklarını söyledi.

Ancak Mısırlı yetkililerin, kendilerini Kahire Havalimanı'na yönlendirdiğini ifade eden Bilici, havalimanına gitmek için kendilerine bir otobüs tahsis edildiğini ancak aracın bir süre sonra arızalandığını bildirdi.

Bu nedenle 5 saatlik yolu 10 saatte katettiklerini dile getiren Bilici, ''Kahire Havalimanı'ndaki kontrollerde 2 Türk, 2 İngiliz, 1 Malezya ve 1 Kuveyt vatandaşının pasaportuna Mısır polisi el koydu. Bu arkadaşlarımız, Gazze'ye giderken Ariş Havalimanı'nda çıkan olaylarda da gözaltına alınıp işkence görmüştü. Arkadaşlarımızı gözaltına alıp tutuklamak istiyorlar ama biz onları almadan buradan ayrılmayacağız'' dedi.

Konvoydakileri Türkiye'ye getirecek olan özel uçağın Kahire Havalimanı'nda bekletildiğini de anlatan Bilici, şu an 100 kişinin uçağa bindiğini, diğer 100 kişinin de havalimanında oturma eylemi yaptığını kaydetti.

AA

Geri Dön