HABER

Filistin, satışın iptalini istedi

GAZZE (İHA) - Filistin liderliği, İsrail'in Almanya'dan talep ettiği zırhlı personel taşıyıcı araçlara ilişkin satışın, söz konusu araçların Filistinli sivillere yönelik olarak kullanılabileceği gerekçesiyle iptal edilmesini istedi.

Yapılan açıklamada, ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) İsrail'e yaptığı maddi yardımları artırması da eleştirildi ve yardımların İsrail'de iktidarda bulunan sağ kanattaki hükümeti Filistin'e yönelik savaşta teşvik edeceğine dikkat çekildi.
Almanya'daki yasal mevzuatın, sorunlu bölgelere askeri malzeme ihracını sıkı kurala tabi tuttuğu ve İsrail'in, hafif silahlarla mücehhez ve 10 asker taşıma kapasitesine sahip söz konusu araçlarla ilgili talebini Almanya'nın ne şeklide değerlendireceğinin henüz belli olmadığı kaydedildi.

Filistin Lideri Yaser Arafat'ın başkanlığındaki bir toplantının ardından yapılan açıklamada, "İsrail'in halkımıza karşı haksız bir savaş yürüttüğü şu günlerde Almanya'daki dostlarımızın zırhlı araç satışına onay vermeyeceğini umuyoruz" sözlerine yer verildi.

Bununla beraber Almanya Başbakanı Gerhard Schroeder geçen hafta konuyla ilgili açıklamasında söz konusu araçları "tamamen savunma amaçlı" olarak nitelendirmiş ve Başbakanın bu beyanı, Almanya'nın satışa muhtemelen onay vereceği biçiminde değerlendirilmişti.

Filistin yönetimi tarafından yapılan açıklamada, ABD'nin İsrail'e yaptığı mali yardımlara da temas edildi ve bu yardımların, "Savaş, işgal ve saldırı yanlısı hükümeti teşvik edeceğinden endişe edildiği" belirtildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön