HABER

Filistin'de "siyasi bölünmüşlüğü" bitirme çabaları

Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah, siyasi uzlaşı arayışları kapsamında bakanlar kurulunu toplamak için yarın Gazze'ye "olumlu bir havada" gideceklerini belirtti.

İşgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Ramallah kentinde düzenlenen kabine toplantısında konuşan Hamdallah, "Uzlaşma çabalarını desteklemek ve ayrılık sayfasını kapatarak vatanımızı, halkı ve müesseseleriyle birlikte yeniden birleştirmek için yarın Gazze'ye olumlu bir havada gideceğiz." dedi.

Başbakan Hamdallah, "Hükümet olarak yaklaşımımız, bölünmüşlüğü bitirmek için pratik adımlar atmak. Bu bağlamda kurumların mevcut durumunu incelemeyi hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

Hükümetin, geçmişte Hamas ve Fetih arasında çözülemeyen sorunların çözümüne katkı sağlayacağını vurgulayan Hamdallah ayrıca Gazze Şeridi'ndeki durumu değerlendirmek için üç farklı komite kurduklarını dile getirdi.

- Filistin'deki siyasi bölünmüşlük

Filistin'de 2006 yılında seçimleri kazanmasının ardından Hamas ile Fetih hareketleri arasında anlaşmazlıklar çıkmış, çatışmalardan sonra Hamas 2007'de Gazze'nin kontrolünü ele geçirmişti.Hamas ve Fetih, 23 Nisan 2014'te birlik hükümeti kurulması ve seçimlerin yapılması konusunda bir uzlaşı anlaşması imzalamış, uzlaşı hükümeti 2 Haziran 2014'te kurulmuş ancak iki tarafın siyasi ayrılıkları sebebiyle İsrail ablukası altındaki Gazze'de görevlerini yerine getirememişti.

Gazze'deki Hamas hükümetinin, geçen mart ayında hükümet işlerinin yürütülmesi için kurduğu İdari Komite de Filistin yönetimi tarafından kabul edilmemişti. Bunun üzerine Hamas 17 Eylül'de yaptığı yazılı açıklamayla Gazze'deki İdari Komite'nin feshedildiğini duyurmuş, Filistin hükümetinin Gazze'de görevi devralmasına, genel seçimlere gidilmesine ve Fetih Hareketi ile diyaloğa hazır olduğunu bildirmişti.

Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah da 26 Eylül Salı günü uzlaşı hükümetinin Gazze'de görevi teslim almaya başladığını duyurmuştu.

Filistin bakanları kurulu yıllar sonra ilk kez salı günü Gazze'de toplanacak.

Geri Dön