HABER

Filistinli gruplar, saldırılarını durduruyor

Kudüs (AA) - Filistinli silahlı gruplar ile İsrail arasında, son birkaç gündür karşılıklı olarak telaffuz edilen ateşkes konusunda, Gazze Şeridi'nden yeni bir hamle geldi. Gazze Şeridi'ndeki silahlı tüm gruplar, yarın sabah 06.00'dan itibaren, İsrail'e roket saldırılarını durduracaklarını bildirdi.

Filistinli gruplar, bu akşam saatlerinde Filistin Başbakanı İsmail Haniye başkanlığında bir araya geldi. Toplantıya İçişleri Bakanı Said Siyam, El Fetih ile Hamas arasındaki ulusal birlik hükümeti görüşmelerinde aracılık yapan Filistin Ulusal İnisiyatifi Partisi Başkanı Mustafa Barguti, bağımsız milletvekillerinden Dr. Siyad Ebu Emir, El Fetihli bazı yetkililer ve Filistinli silahlı örgütlerin temsilcisi olarak da İbrahim Ebu Neccar katıldı.

Toplantı sonrasında açıklama yapan İçişleri Bakanlığı sözcüsü Halid Ebu Hilal, Filistinli örgütlerin ateşkesi kabul ettiklerini ve yarın sabah saat 06.00 itibarıyla İsrail'e roket saldırılarını durduracaklarını söyledi. Ebu Hilal, İsrail'in saldırılarını sürdürmesi halinde, Filistinli grupların da saldırılarını yeniden başlatacaklarını ifade etti.

Filistin Direniş Komiteleri Sözcüsü Halid Ebu Ebir Nasr, İsrail'in de ateşkes ilan etmesi şartıyla, ateşkesi kabul ettiklerini tekrarladı.

İslami Cihad'ın, iki gün önce, İsrail'in saldırılarını durdurması halinde ateşkesi kabul edecekleri yolundaki açıklaması, İsrailli yetkililerce reddedilmiş ve önce Filistinlilerin silah bırakmaları istenmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön