HABER

Filistinli kadınların tercihi polislik

GAZZE (İHA) - Filistinli kadınların yeni gözde mesleği polislik. İsrail kontrolü altındaki Gazze'de iş imkanlarının kısıtlı olması ve gün geçtikçe artan nüfusla birlikte artan işsizlik, kadınların polislik mesleğine olan taleplerini artırdı. Gazze'de yeni kadın polis almak için açılan 150 kişilik kadroya bin 500 Filistinli kadın müracaat etti.

Halen 200 civarında kadın polisin görev yaptığı Batı Şeria'yı da içine alan Gazze bölgesinde, kadınlar daha çok geri hizmetlerde kullanılıyor. Polis Merkez Müdürlüğü içinde kendileri için ayrılan bölümde daha çok istatistik ve karargah hizmetleri yapan kadınların bir bölümü ise Gazze'deki kadınlar hapishanesinde ve Mısır'a geçişi sağlayan Refah Sınır Kapısı'nda görev yapıyor. Buralardaki kadın polislerin öncelikli görevleri ise üst aramaları ve kadın mahkumların kontrolü. Kadın polisler sık olmamakla birlikte zaman zaman erkek meslektaşlarıyla birlikte ev baskınlarında da aynı görevi üstleniyor.

1.5 milyon nüfusa sahip Gazze'de sokaklarda kadın polis görmek ise mümkün değil. Gazze Polis Merkezi'nde görevli olan kadın polislerin müdürü İnas Şalabi, Filistin

eski Devlet başkanı Yaser Arafat tarafından 1993 yılında Kadın Polis Merkezi'nin kurulduğunu belirterek, "Polis adayı kadınlarımız önce eğitimden geçiriliyor sonra merkezde görev alıyorlar. Şu anda yaklaşık 200 kadın polis var; ancak bu sayı yeterli değil. 150 kadın polis daha alınacak. Bunun için şimdiye kadar bin 500 kişi müracaat etti" dedi. Bayan personelin malzeme eksikliği çektiğine de işaret eden Şalabi, "AB ve Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerden destek alıyoruz. Ama bu yetersiz, daha çok yardıma ihtiyacımız var. Son 5 yıldır zor günler yaşıyoruz" diye konuştu.

Kendilerinin kıyafetlerinin de Türkiye'den geldiğini hatırlatan Şalabi, "Tüm polis kıyafetlerimiz Türkiye'den geldi. Ancak biz bayanlar olarak bu üniformaları kullanamıyoruz sadece montları giyebiliyoruz. Çünkü Türkiye'den gelen kıyafetler arasında bulunan üniformalar pantolonun içinde tutuluyor, biz ise bol kesimli ve dize kadar inen üniformalar giymek durumundayız. Ancak Batı Şeria bölgesinde giyildiğini biliyoruz. Artık kadın polisler halka normal geliyor. Sınır kapılarında ve cezaevleri ile polis merkezi karargah bölümünde görev yapıyorlar. Baskın olacağı zaman erkek meslektaşlarımızla birlikte üst aramaları için biz de gidiyoruz. Kadınların polisliği tercih etmelerinin sebepleri arasında öncelikle ekonomik şartlar geliyor. Bir bayan emniyet personeli şu anda 400 dolar civarında maaş alıyor. Diğer taraftan toplum içinde daha rahat hareket edebilme imkanına da kavuşuyorlar" şeklinde konuştu.

Kadın polislerin öncelikli görev yerlerinden olan ve Gazze'de bulunan kadın hapishanesinde çalışan polis memuru Hatice el-Diremli ise hapishanede 15 bayan polisin görev yaptığını belirterek, "İşimizi çok seviyoruz. Daha önce kadınlar polis olmak istemiyordu ama şu anda polislik kadınlar için gözde bir meslek oldu. Bu mesleği tercih etmemizdeki sebep ise öncelikli olarak kendimizi koruyabilmek" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler