HABER

Filistinliler iç savaş eşiğini aştı

Paris (AA)- Filistin'in AB nezdindeki temsilcisi Leyla Şahid, Filistinlilerin "iç savaş eşiğini aştığını" söyledi. Şahid, Filistin'deki olayların çok ciddi hale geldiğini belirterek, "tabu olan iç savaşın eşiğinin geçildiğini" belirtti.

Şu an için Filistin halkının değil milislerin çatıştığını, ancak bu duruma hemen son verilmezse bunun iç savaşa dönüşeceğini belirten Şahid, "Sadece uluslararası diplomatik bir girişim sükunet getirebilir. Uluslararası toplumun sadece sözlü desteğinin hiçbir değeri yok" diye konuştu.

Şahid, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın ihtiyacı olan desteğin, İsrail'in Gazze'deki ablukayı kaldırmasına, tutukluları serbest bırakmasına, masaya oturup görüşmelere yeniden başlamasına mecbur kılınması olduğunu kaydetti. ABD Başkanı George Bush'un Ortadoğu siyasetini de eleştiren Şahid, "Bu siyasetin sonucu olarak bugün, Ortadoğu'da müttefiki İsrail ile bir Amerikan ekseni ve müttefikleri Suriye, Hizbullah ve Hamas ile bir İran ekseni var" diye konuştu.

Şahid, "Filistinliler, bizi aşan, İran'ın nükleer silahlanmasını içeren bir çekişmenin tutsakları halinde, çünkü İranlılar, Lübnan, Filistin ve Irak'ta bölgesel güç olarak kabul edilmek istiyorlar" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön