HABER

Fındık kararnamesi çıkıyor

GİRESUN (İHA) - Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkan Yardımcısı ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, yeni fındık kararnamesinin pazartesi günü Bakanlar Kurulu tarafından imzalanarak yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Canikli, partisinin il binasında düzenlediği basın toplantısında fındık kararnamesinin tüm yönleriyle hazır olduğunu, Bayram tatili nedeniyle kararnamenin çıkış tarihinin tatil sonrasına bırakıldığını söyledi. Seçim meydanlarında fındık üreticilerine fiyatın 2 milyon lira olacağı sözünün yerine getirilmesi için harıl harıl çalıştıklarını ve hazırladıkları kararname ile de bunu başardıklarını kaydeden Canikli, "Hazırladığımız kararnameye göre, fındığa devlet desteği önümüzdeki yılda da devam edecek. Ürün teslim beyannamesi verme süreleri uzatılacak. Ürün teslim etme sınırlamaları kaldırılacak. Taban fiyatları fındık pazara indirilmeden, daha hasat başlamadan mayıs-haziran aylarında belirlenecek. Biz Türk fındığında istikrarı yakalamayı hedefliyoruz" dedi.

"ÜRETİCİMİZE VERDİĞİMİZ SÖZÜ YERİNE GETİRECEĞİZ" Daha önce Ramazan Bayram öncesinde kararnamenin çıkacağını açıkladıklarını ancak bazı pürüzler nedeniyle bunu başaramadıklarını belirten Canikli şöyle konuştu:
"Üreticimizin yüzünü güldürmek ve meydanlarda verdiğimiz sözü yerine getirmek amacıyla yeni bir fındık kararnamesi için çalışma başlatmıştık. Kararname geçtiğimiz hafta içerisinde tüm yönleriyle tamamlandı. Bakanlar Kurulu'nun imzasına sunulmuştu. Ancak hiç beklemediğimiz ekonomik ve ihracat yönlerinden bazı teknik sorunlar ortaya çıktı. Yoğun çalışmalarımız sonucunda da bu aksaklıkları giderdik. Ancak araya Bayram tatili girmesi nedeniyle kararnameyi Bakanlar Kurulu'na imzalatamadık. Üreticimize kararnamenin çıkmasıyla bayram hediyesi vermek istedik, ancak bu mümkün olmadı. Kendilerinden özür diliyoruz. Bayram sonu ilk iş günü olan pazartesi günü Bakanlar Kurulu tarafından kararname imzalanarak yürürlüğü girecek. Böylelikle hem üreticimize verdiğimiz sözü yerine getirmiş olacağız, hem de üreticinin yüzü gülmüş olacaktır."

"57 HÜKÜMET ANLAYAMADIĞIMIZ BİR FINDIK POLİTİKASI İZLEMİŞ" AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, 57. hükümetin istikrarlı fındık fiyatı politikası yapmaması nedeniyle Türkiye'nin 100 milyon dolar ihracat kaybı bulunduğunu ileri sürerek, "57. Hükümet fındık ihracatında özellikle bu sezon anlayamadığımız bir politika izlemiş. Türkiye'nin ihraç ettiği tarım ürünlerinden en büyük geliri teşkil eden fındıkta büyük zararlara uğramış durumdayız. Bugüne kadar yaklaşık 150 bin ton fındık ihraç eden Türkiye, bundan 300 milyon dolar gelir elde edilmiş durumda. Ancak bakıldığında bu rakamın çok düşük olduğunu görüyoruz. Fındığın dış piyasada kentali 170 dolara satılırken, aslında bu rakamın iyi bir fiyat politikası izlenmesi durumunda 220 dolar seviyelerinde olması gerekiyordu. Yani ülke olarak bugün bir kental fındıkta 60 dolar kaybımız bulunuyor. Bu kaybı hesap ettiğimiz de ise 100 milyon dolar gibi korkunç bir rakam ortaya çıkmaktadır. Yani Türkiye olarak maalesef bu para elimizden uçup gitti. AK Parti olarak buna 'dur' diyeceğiz" diye konuştu.

Canikli, fındık alım fiyatının 2 milyon lira olarak tespit edilmesinin ardından kısa adı Fiskobirlik olan Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'nde yeniden yapılanma için düğmeye basılacağını belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön