HABER

Finlandiya minare referandumuna karşı

Finlandiya Meclis Başkanı Sauli Niinistö, ''Minare referandumunun Finlandiya'da yapılmasına müsaade etmeyiz" dedi.

Türkiye'de bulunan Niinistö, Türkiye'nin AB müzakere sürecinde sürekli Kıbrıs konusuyla karşılaşmasının hatırlatılması ve Finlandiya'nın bu konudaki tavrının sorulması üzerine, "Biz Finlandiya olarak Kıbrıs sorununun en kısa sürede çözülmesinden yanayız. Bu sorun kısa sürede halledilirse Türkiye'nin AB üyelik sürecinde daha farklı alanlara konsantre olabiliriz" dedi.

Niinistö, "Türk liderlerinden edindiğim izlenim herkese adil gelecek bir çözüm arayışı içinde oldukları, dolayısıyla çözüme ulaşılacağına dair olumlu düşünüyorum" ifadesini kullandı.

İsviçre'de hafta sonunda yapılan ülkedeki minarelerin yasaklanmasıyla ilgili referandumun sorulması üzerine konuyla ilgili fazla bir şey söylemek istemediğini belirten Niinistö, "Aynı türden bir referandumun Finlandiya'da yapılmasına müsaade etmeyiz" dedi.

Finlandiya'ya göçmen olarak gelenlerin dini inanç ve geleneklerini koruma ve yaşama hakları olduğunu, ancak ülkeye gelen herkesin aynı zamanda Fin hayat tarzına ve kurallarına uymak durumunda olduğunu ifade etti.

"Bu türden yaklaşımlar Müslüman ve Hristiyan toplumlar arasındaki ayrışmayı artırır mı?" sorusuna ise Finlandiya Meclis Başkanı Niinistö, toplumu Müslüman veya Hristiyan gibi bir ayrıma tabii tutmanın doğru olmadığını düşündüğünü belirtti.

Türkiye'nin, farklı dünyaların insanlarını ortak yaşam alanında buluşturma konusunda köprü görevi olduğunu vurgulayan Niinistö, Türkiye'nin Batı ile çok uzun yıllara dayanan ilişkilerinin yanı sıra Müslüman bir topluma sahip olması nedeniyle AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Niinistö, "Dünyada şu anda en çok ihtiyaç duyduğumuz şey birbirimizin farklılıklarını gözetlemek yerine birbirimizi daha iyi anlamamızdır. Farklılıklarımız var ve bu farklılıklarımızı anlamaya çalışırsak daha iyi anlaşabileceğiz" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön