Fırınlara Ramazan denetimi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan Ayı’nda iftar ve sahur sofralarımızı süsleyen ekmeklerin hazırlanıp satışa sunulduğu unlu mamüller ve ekmek fırınlarını sıkı denetime tabi tutuyor.

Yapılan denetimlerde işyerleri titiz bir kontrolden geçirilirken tespit edilen eksikliklerin en kısa zamanda tamamlanması konusunda uyarılarda bulunuluyor. Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Şube Müdürlüğü’nün Zabıta Daire Başkanlığı İhtisas Zabıta Şube Müdürlüğü, ilgili ilçe Belediyesinin Zabıta Müdürlüğü ile Gıda, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı denetim ekiplerince ortaklaşa Kocaeli genelindeki unlu mamüller ve ekmek fırınları, pasta ve tatlı imalathaneleri ile bunların satış yerlerinin denetimleri yapıyor. Denetimlerde işyeri, personel, alet-ekipmangenel temizlik ve hijyeni ile işyerlerinde gerek mutfakta kullanılan gerekse satışa sunulan gıda maddelerinin gıda güvenliği ve kalitesi denetleniyor. Denetimlerde işyerlerinin genel temizlik, teknik ve hijyenik koşulları ile gıda maddelerinin son tüketim tarihleri, muhafaza koşulları, ekmek fırınlarında pasa bezlerinin temizliği, un depolarının durumu ve yasaklanan katkı maddeleri ile ilgili kontroller yapılıyor. İşyerlerinde temizlik ve dezenfeksiyonun önemini vurgulayan denetim ekipleri işyeri sahiplerine önemli bilgilendirmelerde bulunuyor. İşyerlerinde temizlik ve dezenfeksiyonun önemini vurgulayan denetim ekipleri yeterli düzeyde temizlenmeyen mikroorganizmaların üretilen gıdaya bulaştığını belirterek, ”Bu mikroorganizmalar genellikle zor ya da uzun zaman aralıklarıyla temizlenen vanalar, musluklar, kırık - çatlak fayans ve tezgahlar, elektrik düğmeleri, dolap ve kapı-pencere kolları ve benzeri yerlerde yerleşip çoğalma imkanı bulurlar. Bu mikroorganizmalar buralardan el ile temas ya da doğrudan gıda maddesinin teması ile bulaşarak sağlığımız açısından risk oluşturabilir” ifadelerini kullandı. Yapılan denetimlerin halk sağlığını koruma, esnafı bilinçlendirme, hizmet kalitesinin yükseltilmesi, mevcut işyeri standartlarının iyileştirilmesi konusunda büyük önem taşıdığını belirten yetkililer, tüketicinin yediğine içtiğine dikkat ederek görülen olumsuzlukların da ilgi birimlere Alo Gıda 174 Ya da Alo Zabıta 153 veya 444 11 41 çözüm masası kanalıyla bildirilmesi konusunda duyarlı davranmalarını istedi. (MA-MA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
lan haftaya bugün bayram:)) bunlar ramazan denetlemesini yenimi yapıyor:))
365 GÜN DNETLENBECEK ŞEKİLDE ÇALIŞMALIDIR FIRINLAR GIDA İŞLETMELERİ.....DALGA GEÇMEYİ BIRAKINIZ DENETİM MENETİM DİYE DİYE MİLLETLE...LÜTFEN...KIZMAYA BAŞLADIM...ULUFE DAĞITIMI DEVAM EDİYOR TARIM BAKANLIĞINDA 10 YILDIR....OSMANLININ SON ZAMANLARI GİBİ...ULUFE (BATIŞ RÜŞVETİDİR DİĞER ADI.)
Diğer Haberler