HABER

Fıtığa yeni yöntem: DBC

İSTANBUL (İHA) - Çeşitli ülkelerde kullanılan Data Based Care (DBC) yöntemi Türkiye'ye getirildi.

Helsinki Üniversitesi tarafından başlatılan DBC yöntemiyle kronik, tekrarlayan ve ameliyat sonrası ağrıları olan, çeşitli yöntemlerden yarar görmeyen, kas kuvveti ve eklem kabiliyeti büyük oranda zayıflamış olan bel, sırt, boyun hastalıklarının tedavi edildiğini dile getiren Fizikom Rehabilitasyon Fizik Tedavi ve Sağlık Merkezi doktorlarından Doç.Dr. Meral Kozakçıoğlu Özekici, yöntemi Pembe Patikler dizisinin oyuncularından Pazike Suda üzerinde gösterdi. DBC programının, kuvvetli bir fonksiyonel restorasyon programının süresi olarak 12 haftada, 24 tedavi seansında tamamlandığını kaydeden Özekici, tedavi programının ayrıca özel aletlerle yapılan kas egzersizlerini de içerdiğini belirtti.

Doç.Dr. Meral Kozakçıoğlu Özekici, "Tedavi, temel olarak cihazlarla egzersiz yapma üzerine kuruludur. Doğru yük kullanımı ve hareket açıklığının limitlenmesi, lomber omurga üzerine doğru yükün bindirilmesi ve hareketin ağrısız yapılmasını sağlar. DBC'nin 12 haftalık hasta tedavi programı, bel problemlerinde fiziksel fonksiyonun restorasyonunu amaçlayan belirgin bir şekilde ağrının azalmasıyla ve kas gücü artışıyla sonuçlanır" dedi.

Sanatçı Pakize Suda'nın, yapılan test sonucunda bel ve sırt kaslarının zayıf olduğu görüldü. Sanatçı, bel ve sırt kaslarını güçlendirmek için tedavi olacağını söyledi.
DBC sisteminin, ilk defa Fizikom Rehabilitasyon Fizik Tedavi ve Sağlık Merkezi tarafından Türkiye'ye getirildiği öğrenildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler