Fiyat biçilen yılana alıcı çıkmadı

Batman'da kırsalda yakaladığı yılanları kent merkezinde satmak isteyen yılan avcısı, müşteri bulamadı.

Bin TL fiyat biçtiği yılanı gören bazı meraklı vatandaşlar cep telefonu ile görüntü aldı, bazıları dokundu, kimisi de korkudan çığlık atıp arkasına bakmadan kaçtı.

Batman merkeze bağlı Soğuksu (Zorava) köyünde ikamet eden 46 yaşındaki Hasan Doksal, ilginç zevkleri ve hobileri ile dikkat çekiyor. Yılan ve akrep yakalama hobisi olduğunu belirten Hasan Doksal, yılan ve akreplere karşı efsunlu olduğunu iddia ediyor.

Dedesinin de yılan yakaladığını bu hobinin dedesinden kendisine geçtiğini söyleyen yılan avcısı Doksal, "Köydeki yaşlı amcalar bana dedemin de yılanlarla haşir neşir olduğunu söyleyince merak sardım. Çocuklarımı da yılan avına götürdüğüm için onlar da alıştı. Yılanların bulunduğu tarlamıza ben ve çocuklarımdan başka kimse giremiyor. Tarlamız tehlikeli bölge ilan edilmiş'' dedi. Yakaladığı yılanları özenle sakladığını, ölmemeleri için evinde beslediğini söyleyen Doksal, büyük siyah yılanların tanesinin bin TL civarında olduğunu, diğer yılanların ise ortalama 300 TL'den alıcı bulduğunu söyledi.

Bu işi paradan ziyade hobi olarak yaptığını belirten Doksal, "Siyah yılanlar bölgede oldukça az ama genelde kör yılan ya da gri yılan daha fazla bulunuyor. Kör yılan, soktuğu adamı zehriyle öldürür. Türkiye hatta birkaç Avrupa ülkesinden bile arayan oluyor. Ayrıca yakaladığım yılan ve akrepleri bazen yan yana besliyorum” şeklinde konuştu. Evlerinde büyü olduğuna inanan insanlar ile bazen tıbbi gerekçeler için yılan eti lazım olanların kendisini sürekli aradığını belirten Doksal, bu sayede yılda 70-80 yılan sattığını belirtti.

Elleriyle yılan ve akrep yakalayan Doksal'ın tüpsüz ve dalgıç malzemeleri olmadan metrelerce suyun altında kalma, nehirlerin altında, suyun içinde veya mağaralarda dakikalarca bekleyip elleriyle balık yakalama, fıstık yetiştirme ve aşılama gibi ve daha birçok marifeti bulunuyor. Batman genelinde olası boğulma ya da arama-kurtarma çalışmaları için Afet ve Acil Durum (AFAD) ekibine gönüllü olarak yardım eden Hasan Doksal, birçok arama ve kurtarma çalışmalarında aktif olarak görev yaptığını söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
adamı tebrik etmeli .
Diğer Haberler