HABER

Flaş...Flaş...Uçak faciası

Etiyopya havayollarına ait uçak Akdeniz'e düştü. Uçaktaki yolcular arasında Türk de olduğu iddia edildi.

Flaş...Flaş...Uçak faciası

BEYRUT (A.A) - Etiyopya Havayollarına ait bir uçak, Beyrut havaalanından kalkışından kısa bir süre sonra içindeki 82 yolcu ve 8 mürettebatıyla birlikte Akdeniz'e düştü.

[

****](http://haber.mynet.com/detay/dunya/dusen-ucaktan-cesetler-cikariliyor/491651 )

Lübnan Ulusal Haber Ajansının (NNA) haberinde, Beyrut'taki Refik Hariri Uluslararası Havaalanı'ndan Etyopya'nın Addis Ababa kentine gitmek üzere havalanan uçağın, yaklaşık yarım saat sonra radarda kaybolduğu belirtildi.

Uçağın radarda kaybolduğu sırada deniz üstünde olduğu ifade edilen haberde, uçağın büyük olasılıkla denize düştüğü kaydedildi.

Lübnan hava ulaşım ve güvenlik yetkilileri de yerel saatle 02.00 sularında havalanan Boeing 737-800 tipi uçağın kısa bir süre sonra, içindeki 90 kişiyle birlikte Akdeniz'e düştüğünü bildirdiler.

Uçağın güçlü rüzgar ve yoğun yağmur altında havalandığına işaret eden yetkililer, uçaktaki yolculardan 50'sinin Lübnanlı, birer İngiliz, Kanada ve Rus vatandaşının dışındaki yolcuların ise Etiyopyalı olduğunu belirttiler.

Yetkililer, uçuş planına göre uçakta 82 yolcu ve 8 mürettebat bulunduğunu ifade ederek, olayın terörle bağlantılı olduğunun düşünülmediğini, kötü hava koşullarının kazaya yol açmış olabileceğini bildirdiler.

-UÇAĞIN DÜŞTÜĞÜ YER BELİRLENDİ-

Lübnan Ulaştırma Bakanı Gazi El Aridi, Refik Hariri havaalanında gazetecilere yaptığı açıklamada, uçağın sahil köylerinden Na'ameh yakınlarında, 3,5 kilometre açıkta düştüğünün belirlendiğini ifade ederek, ekiplerin bölgede arama ve kurtarma çalışmalarına başladığını kaydetti.

Uçağın olumsuz hava koşulları altında havalandığının bilindiğini belirten El Aridi, kaza nedeniyle ilgili bir şey söylemek için henüz erken olduğunu, ancak bu konunun da araştırıldığını söyledi.

Devlet kuruluşu olan Etiyopya Havayolları, kısa bir süre önce kendisini Afrika hava trafiğinin önemli aktörlerinden biri olduğunu açıklayarak, Asya kıtasına yönelik uçuşlarını arttırmıştı.

Etiyopya Havayolları'ndan son yapılan açıklamada, toplam değeri 767 milyon doları bulan Boeing 737-800 tipi uçaklardan 10 adet sipariş edildiği belirtilmişti.

Geri Dön