HABER

Floransa iki Senegalli satıcı için yas tutuyor

Kentte yas ilan edilirken, aşırı sağcı örgüt üyesi, bilim kurgu yazarı katilin soğukkanlılıkla giriştiği silahlı saldırının şoku sürüyor.

İtalya'nın Floransa kentinde dün silahlı saldırı sonucu öldürülen iki Senegalli satıcı için bugün kentte yas ilan edildi.

Belediye başkanı Matteo Renzi'nin kararıyla, öğle saatinde tüm işyerlerinde 10 dakika süreyle alışverişe ara verildi.

Senegalli satıcıları öldüren 50 yaşındaki Gianluca Casseri adlı şahsın aşırı sağcı Casa Pound grubuna üye olduğu bildiriliyor.

Katil Cassari'nin Dalmazia Alanı'na arabasıyla gelip sakin bir şekilde arabadan indiği, ateş açarak pazar yerindeki iki Senegalli satıcısı öldürdüğü, üçüncüsünü de yaraladığı öğrenildi.

Pazar yerindeki saldırıya tanık olan bir satıcı, "Açılan ateşi havai fişek gösterisi zannettim. Ama dönüp baktığımda üç adamın yerde kanlar içinde yattıığını gördüm." dedi.

Alandaki kişiler ve diğer satıcılar panik içinde kaçışırken, bazı kimselerin saldırganın peşinden koştuğu ama katilin arabasına binerek kaçtığı; daha sonra kent katedrali yakınındaki San Lorenzo Alanı'nda alanda yine Senegalli satıcılara ateş açtığı ve iki kişiyi yaraladığı anlatılıyor.

Bilim kurgu romanları yazan Casseri'nin, Senegalli satıcıları öldürdükten sonra, bir yeraltı otoparkında kendisini öldürdüğü açıklandı.

İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, olayı "gözü dönmüş bir nefret patlaması" olarak tanımladı; İtalyan makamlarıyla topluma, "hoşgörüsüzlüğün her türlüsüyle savaşmalı; ülkemizdeki açıklık ve dayanışma geleneğini yeniden vurgulamalıyız." şeklinde çağrıda bulundu.

Floransa belediye başkanı Renzi de, dünkü ateş açma ve öldürme olaylarının aklını kaybetmiş ve tek başına hareket eden bir kişinin işi olduğunu söyledi; böylesi bir davranışın Floransa insanının karakteriyle bağdaşmadığını ve toplumda büyük şok etkisi yarattığını kaydetti.

Floransa'da yaşayan çok sayıda Afrikalı, turistlere hatıralık eşya ve diğer şeyler satarak geçimlerini sağlıyor. Saldırılardan sonra kent merkezinde yürüyen Afrikalı satıcılar, motorsikletleri, çöp tenekelerini ve sokak levhalarını devirerek, cinayetleri protesto ettiler

Aşırı sağcı Casa Pound grubu, Casseri ile arasına mesafe koyarak, hiçbir şekilde şiddeti desteklemediğini açıkladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler