HABER

Fogg, Devlet Bakanı Bal'ı ziyaret etti

ANKARA (İHA) - Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Türkiye Temsilcisi Karen Fogg, Türkiye'nin Katılım Ortaklığı Belgesi'nde (KOB) taahhüt ettiği siyasi kriterleri yerine getirmesinin idam cezasının kaldırılması, ana dilde eğitim ve yayın yapılması konularından çok daha önemli olduğunu söyledi.

Başbakanlık Merkez Binası'nda Devlet Bakanı Faruk Bal ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Karen Fogg, daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Fogg, bir gazetecinin 'Daha önceki bir konuşmanızda Türkiye'nin AB'ye üyelik yolunda idam, ana dilde yayın ve eğitim konularına kilitlendiğini söylediniz. Sizce Türkiye ne yapmalıydı' şeklindeki sorusu üzerine, daha önceki sözleri tekrarlamanın uygun olmadığını bildirdi. Fogg, "Daha önceki açıklamalarda ve Sevilla Zirvesi'nde söylenen şey, herhangi bir adam ülkeyle üyelik müzakerelerinin başlayabilmesi için siyasi kriterlerin hepsinin yerin egetirilmesi gerekir.

Türkiye'nin de Katılım Ortaklığı Belgesi'nde taahhüt ettiği siyasi kriterlerin yerine getirilmesi, bu iki konunun çok daha ötesindedir. Bu yıldan başlayarak mali işbirliğimiz Türkiye'nin hem siyasi hem ekonomik kriterlerin yerine getirilmesine yardımcı olacak programlardır. Bu amaçla Türk hükümeti ile yapılacak reformları birlikte belirleyeceğiz" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön