HABER

Formula 1'in geleceği netleşiyor

Formula 1'in geleceğini belirleyecek ve uzun zamandır devam eden yarışların yönetim ve finans haklarıyla ilgili tartışmaların sonuna gelindi.

Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) ve otomobil üreticileri arasında Almanya'da dün yapılan tolantının ardından Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya'nın en büyük 4 gazetesine yapılan açıklamada, taraflar arasında Formula 1'in geleceğiyle ilgili anlaşmaya varıldığı belirtildi.

FIA Başkanı Max Mosley ve BMW'den Burkhard Goeschel, tarafların tüm önemli konularda anlaşmaya vardığını söyledi. F1 gelirlerinden daha fazla pay almak isteyen ve yönetim kademesinde söz hakkı talebinde bulunan otomobil üreticileri, yarışların tüm haklarını elinde bulunduran İngiliz milyarder Bernie Ecclestone'u eleştiriyorlardı.

F1'de halen geçerli olan "Konkort Anlaşması" 2007 sezonuyla birlikte sona ererken, taraflar arasında gelecek 5 yıl için genel hatlarıyla anlaşmaya varıldığı, bu anlaşmada markalara daha fazla ekonomik ve yönetimsel temsil hakkı verildiği söylendi.

Öte yandan teknik, yönetimsel ve yarışların genel düzenleyici kuralları konusunda bazı konuların hala anlaşılamadığı belirtildi.

Financial Times gazetesi, yarışlarda Williams'ın sahibi Ross Williams gibi özel kişilerin gelecekte devre dışı bırakılacağını yazarken, FIA sözcüsü bunun söz konusu olmadığını ve FIA'nın her zaman özel otomobil sahiplerinin yanında olduğunu ve bu kişilerin yönetimde diğerleriyle aynı oranda söz sahibi olacağını ifade etti.

FIA sözcüsü ayrıca gelecek 5 yılda F1'de 20 yüzyıl teknolojisinden 21.yüzyıl teknolojisine geçiş yapılacağını, daha fazla çevreye önem verileceğini ve yarışlarda yakıt tasarrufuna gidileceğini kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön