HABER

Fransa önce kendine baksın

Fransa önce kendine baksın

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ermeni sorunuyla ilgili Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy'nin 3 şartına yanıt verdi.

Başbakan Erdoğan, Fransa Ulusal Meclisi'nde 12 Ekim'de görüşülecek olan sözde Ermeni soykırımını inkar edenlere ceza öngeren yasa teklifiyle ilgili Fransa İçişleri Bakanı ve aynı zamanda UMP Lideri Nicolas Sarkozy'nin öne sürdüğü 3 şartla ilgili yanıt verdi.

Alınan bilgiye göre, Başbakan Erdoğan'ın geçen hafta, Sorkozy'yi genel başkan sıfatıyla arayarak, söz konusu yasa tasarısının iki ülke ilişkilerine zarar vereceğini, demokrasi ve özgürlüklerle bağdaşmayacağını ve bunun kabul edilebilir olmadığını iletti.

Başbakan Erdoğan, Sarkozy'ye bu konuda neler yapılabileceğini sorarken, UMP Lideri'nin de konuyu değerlendirip kendisine döneceğini bildirdi. Daha sonra Erdoğan'ı arayan Sarkozy'nin 3 öneride bulunduğu bildirildi."Soykırımı araştıracak komisyonda tarihçilerin yer alması şartı olmaması, TCK'nın 301'inci maddeyi kaldırılması ve Ermenistan ile Türkiye sınırının açılmasını sağlanması" önerileri getiren Sarkozy'ye Başbakan Erdoğan, "açık ve şeffaf" tarafın Türkiye olduğunu iletti.

Erdoğan, Türkiye'nin, konunun araştırılması için ortak bir komisyon kurulması yönündeki iyi niyetli yaklaşımına gerekli karşılığı alamadığını kaydetti. TCK'nın 301. maddenin bu konuyla hiçbir ilgisi bulunmadığını belirten Başbakan Erdoğan, soykırım iddialarının inkarını suç sayan teklif sebebiyle Fransa'nın Türkiye'ye "söz söyleyecek durumda olmadığını" vurguladı. Erdoğan, "Fransa'nın, Türkiye'ye söz söyleyecek durumda değil, önce kendine bakması gerektiğini" söyledi.

Sınır kapısına ilişkin öneriyi de yanıtlarken Başbakan Erdoğan, önce, Türkiye'nin iyi niyetli yaklaşımına, Ermenistan'ın da iyi niyetli yaklaşım
göstermesi gerektiğini söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön