Fransa’da Müslüman karşıtı saldırılarda düşüş

- Ülkedeki "İslamofobiye karşı Ulusal Gözlemevi", 2017'de Müslümanlara yönelik saldırılarda düşüş yaşandığını açıkladı

PARİS (AA) - Fransa'da Müslümanları hedef alan saldırılar, 2017'de bir önceki yıla kıyasla yüzde 34,6 oranında azaldı.

Ülkedeki Müslümanların en üst çatı örgütlenmesi "Fransa İslam Konseyi"ne (CFCM) bağlı "Fransa İslamofobiye karşı Ulusal Gözlemevi" (ONCI), Fransa'da Müslümanlara yönelik nefret suçları hakkında rapor hazırladı.

Rapora göre, Müslümanlara karşı saldırılar, 2017'de bir önceki yıla kıyasla yüzde 34,6 oranında düştü.

Geçen yıl, Müslümanlara karşı 121 saldırı kayıtlara geçti.

Raporda, Müslüman karşıtı saldırıların yanı sıra cami ve mescitlerin de hedef alındığı ve 2017'de 68 cami veya mescide saldırı düzenlendiği vurgulandı.

Fransa'da 2016'da Müslüman karşıtı 185 saldırı kayıtlara geçerken cami ve mescitlere yönelik ise 78 saldırı düzenlenmişti.

Bu arada, Fransa İçişleri Bakanlığının yayımladığı raporda, Müslümanlara karşı saldırıların, 2017'de bir önceki yıla göre yüzde 58,5 oranında azaldığı bildirilmişti. Raporda, geçen yıl Müslümanlara karşı 49 saldırı düzenlendiği kaydedilmişti.

Öte yandan, ülke genelinde olağanüstü hal (OHAL) uygulaması çerçevesinde 19 cami kapatılırken herhangi bir sinagog veya kilise hakkında kapatma kararı verilmedi.

Fransa'da 13 Kasım 2015'te 130 kişinin ölümüne yol açan terör saldırılarından sonra ilan edilen OHAL, 1 Kasım 2017'de kaldırılmıştı. OHAL'in sona ermesiyle terörle mücadele kanununda yapılan bazı değişikliklerle OHAL'in kapsadığı bazı düzenlemeler kalıcı hale getirilmişti. Yeni kanuna göre, adli makamların birçok yetkisi valiliklere devredilirken camilerin kapatılması kolaylaşıyor.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler