Fransa'da seçmenler sandık başında

PARİS (İHA) - Fransa'da bugün 44 milyon Fransız seçmen, 36 bin 500 belediye ile 500 bine yakın Belediye Meclis Üyesi'ni seçmek üzere sandık başına geçti.
İki turdan oluşan seçimlerin ilk turunda, seçmenler oy vermek için sabahın erken saatlerinden itibaren sandık başına geldiler.

İkinci turu gelecek hafta 14 Mart'ta yapılacak olan yerel seçimlerde, muhalefetteki Sosyalist Parti Belediye Başkan Adayları'nın, bazı bölgelerde seçimi kesin alacağı gözüyle bakılırken, çeşitli kamuoyu yoklamalarında, Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin ilk yerel seçimi olduğu hatırlatılan anketlerde Sarkozy ve partisinin hayal kırıklığı yaşayacağı iddia ediliyor.

Daha önceki yıllarda yapılan yerel seçimlere oranla bu seçime katılan çifte vatandaş statüsündeki Türk kökenli aday sayısı geçen yıllara oranla artarken, Türk kökenli adayların listenin son sıralarında yer almış olmasına rağmen 164 Türk adayın, yüzde 10'unun Belediye Meclisi'ne seçileceği gözüyle bakılıyor.
Yapılan seçimlerde, oy verme işlemi yerleşim birimlerine göre değişiyor.

Oy verme işlemi, küçük yerleşim yerlerinde saat 18.00'de, orta büyüklükteki yerleşim birimlerinde ise saat 19.00'da sona erecek. Büyük kentlerde ise bu sürenin saat 20.00'de son bulacağı bildirildi.

Seçim sonuçları radyo ve tv kanallarından akşam 20.00 itibariyle halka duyurulacak. Resmi sonuçlar daha sonra İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanacak.
Seçimlerin ikinci turu gelecek hafta 14 Mart Pazar günü yapılacak.