HABER

Fransa'da sigara yasağı başlıyor

PARİS (İHA) - Fransa, Avrupa Birliği'nde (AB) kafe, bar ve restoranlarda sigara içilmesini yasaklayan kararı yürürlüğe koymaya hazırlanıyor.

Ülkede, sigara tiryakileri ile sigara satışı yapan yerlerin kararı protesto etmesine rağmen, hükümet bu konuda geri adım atmayacağını açıkladı. Hükümet, 2005 yılında iş yerleri ile kamuya açık, kahve, lokanta gibi yerler ile toplu taşıma araçlarında, sigara içenler ile içmeyenler için yer ayrımı yapılmasına karar vermişti. Şubat ayından itibaren ise bar, kahve ve lokanta dışındaki kamuya açık, kapalı mekanlarda sigara içilmesini tamamen yasaklamıştı. Yeni uygulamalarla, 1 Ocak'tan itibaren hiçbir kafe,bar ve restoranda sigara içilemeyecek.

Avrupa'da sigara tüketiminin en yüksek olduğu ülkelerden biri olan Fransa, bu konudaki yasağı en geniş çerçevede uygulamakta kararlı olduğunu açıkladı. Polis, kapalı mekanlarda sigara içilmesine izin veren mekan sahiplerine ceza kesecek.

Hükümetin kademeli olarak uygulamaya koyduğu sigara yasağına karşı çıkan kahve ve lokanta işletmecileri ile, sigara satışı yapan büfe sahipleri Ulusal Meclis önünde protesto gösterisi yaptı. Göstericiler, her lokantanın içinde küçük bir alanda sigara içilmesine izin verilmesini ve 100 metrekareden küçük işletmelerde yasağın uygulamadan tamamen kalkmasını talep etti. Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise bu konuda müzakere masasına oturmayacaklarını ifade etti. Bakanlık, yasağın uygulanabilmesi için tiryakilere yönelik ücretsiz sigara bırakma programları oluşturdu.

Öte yandan, bakanlık, sigara yasağına uymayan yerlerin şikayet edilebilmesi için bir telefon hattı oluşturdu. Şikayet gelmesi durumunda hem işverene, hem de sigara içen kişiye para cezası uygulanacağı açıklandı. Yasak, bar, kahvehane, restoran ve gece kulüplerini kapsarken, cadde, ev ve otel odaları bunun dışında bırakıldı.
Sigaranın kamuya açık yerlerde yasaklanması ile ilgili olarak Türk mekan işletmecileri de zor durumda kaldı. Türk işletmeciler, vatandaşların yasağa uymayacağından endişe ediyor. Sigara tiryakisi Yavuz Sarımuratoğlu sigaranın vazgeçilemeyecek bir alışkanlık olduğunu belirterek, "İster zengin ol ister fukara, yemekten sonra yak bir sigara" dedi. Kahvehane sahibi Can Sapçı ise müşterilerine yasağı anlatamadıklarını ifade etti.

Fransa'da son yıllarda moda haline gelen nargile salonları da, yasaklardan etkilenecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler