HABER

Fransa'da Türk sanatçılardan "mevsimlik iş"

“Fransa'da Türkiye Mevsimi” etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ve 15 Türk sanatçının katıldığı “Mevsimlik İş” sergisi bağımsız sanat kurumu La Friche la Belle de Mai’da açıldı.

İSTANBUL (ANKA) - “Fransa'da Türkiye Mevsimi” etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ve 15 Türk sanatçının katıldığı “Mevsimlik İş” sergisi Marsilya’da eski bir tekel fabrikasına kurulan bağımsız sanat kurumu La Friche la Belle de Mai’da açıldı.

Türkiye ve Fransa’nın Dışişleri ve Kültür Bakanlıkları himayesinde, İKSV ve CulturesFrance işbirliğiyle gerçekleştirilen “Fransa’da Türkiye Mevsimi” tüm hızıyla devam ediyor.

“Fransa'da Türkiye Mevsimi” kapsamında gerçekleştirilen “Mevsimlik İş” sergisi de etkinliklerin en ilgi çekenleri arasında yer alıyor. Fransa'da Türkiye Mevsimi’nin Görsel Sanatlar Disiplin Sorumlusu Çelenk Bafra ve Véronique Collard Bovy küratörlüğünde, Marsilya’da bir eski tekel fabrikasına kurulan bağımsız sanat kurumu La Friche la Belle de Mai’da düzenlenen sergi, Türkiye'deki çoğul çağdaş sanat üretiminden beslenen, üç ayrı bakış açısı ve farklı kalemlerin yazdığı, birbiriyle çoğu zaman kesişen üç hikâye sunuyor. Türkiye’den 15 sanatçının işlerini üç ayrı başlık altında toplayan sergi, 13 Şubat 2010 tarihine kadar devam edecek.

İki ay boyunca Marsilya’da misafir sanatçı programına katılan İzmir’in önemli sanat inisiyatiflerinden K2 Güncel Sanat Merkezi’nin kurucuları arasında yer alan Elmas Deniz, Merve Şendil, Gökçe Süvari, Borga Kantürk ile gündelik hayatla ilişkili düzenlemeler konusunu kendi yaklaşım ve açılımlarıyla Ahmet Öğüt, Canan Şenol, Cevdet Erek ve Deniz Gül’ün işleri “Düzenlemeler” başlığı altında sergileniyor.

Diyarbakır’da sıklıkla ortak çalışmalara da imza atan Şener Özmen, Cengiz Tekin ve Berat Işık’ın video ve fotoğraf çalışmalarına yer veren “Şimdiye kadar bana esrarlı bir biçimde yasaklanmış kelimelerin bir bölümü” başlıklı sergi ise, adını Fransız şair Paul Eluard’ın aynı başlıklı şiirinden alıyor.

2000 yılından beri İstanbul, İzmir ve New York gibi dünyanın farklı noktalarından kentsel meseleler üzerine çalışan Xurban_collective de sergi için, güncel siyaset ve ideoloji üzerine sürdürdükleri sorgulama ve araştırma sürecini Marsilya üzerinden yeniden ele alan “La Ville Blanc / Beyaz Kent” adlı projeyi yarattı.

“Fransa’da Türkiye Mevsimi” kapsamında 9 aylık bir süreçte 14 farklı disiplinde 441 etkinlik gerçekleştirilmiş olacak. Fransa’da Türkiye Mevsimi, güncel ve klasik müzik, sahne sanatları, edebiyat, güncel sanat, sinema, tiyatro, dans, gastronomi, spor, eğitim, tasarım ve moda gibi farklı disiplinlerdeki etkinliklerle 31 Mart 2010 tarihine kadar devam edecek.

Geri Dön