HABER

Fransa’da ‘vahşi kedi çetesi’ alarmı

Fransa’da yaşanan akıllara durgunuk veren bir olay, bilim insanları arasında tartışma başlattı. Bir kadın ve köpeğine saldırarak her ikisini de hastanelik eden ‘vahşi kediler çetesi' korkuttu.

Fransa’da ‘vahşi kedi çetesi’ alarmı

Fransa’da kısa bir süre önce yaşanan saldırı, bilim insanlarının kafasını karıştırdı. Fransa’nın doğusunaki Belfort kentinde, 31 yaşındaki bir kadın köpeğini gezdirirken altı kedinin saldırısına uğradı. Kediler, vahşi bir şekilde kadının üzerine atlayarak onu yere serdi ve yaralanmasına neden oldu.

Kuduz aşısı yapılan ve tedavi altına alınan talihsiz kadının annesi josette Galliot, İngiliz Independent sitesine yaptığı açıklamada, “Kediker kızımı yere devirdi ve bacaklarını, kollarını ısırdılar. Hatta bir atar daması neredeyse parçalıyorlardı” dedi.

Galliot, 21 Temmuz’da yaşanan saldırının ardından kızının hala şokta olduğunu ve kendisini toparlamakta güçlük çektiğini söyledi.

**KEDİLERİ NE VAHŞİLEŞTİRDİ?

**

Belfort’daki veterinerler ve yerel sakinler, kedileri neyin kontrolden çıkardığı konusunda emin değil. Bazıları ise sıcak havaların hayvanların başına vurmuş olabileceğini öne sürdü.

Veteriner Valerie Dramard, ‘kedilerin kendi bölgelerini köpeğe karşı korumak istediklerini, kadının karşılarına çıkması sonucu ona saldırdıklarını’ savundu. Dramard, “Kediler bir kıyamet senaryosunun zombileri değil... Sadece bölgelerini korumaya çok düşkünler ve farklı türlere karşı düşmanca davranıyorlar” dedi.

Ancak bilimsel verilere bakıldığında, kediler son derece agresif canlılar olarak ortaya çıkıyor. Kediler, her yıl sadece ABD’de 1.4 ile 3.7 milyar kuş öldürüyor. Yine ABD’de, kedilerin öldürdüğü küçük memeli sayısı her yıl 6.9 ile 20.7 milyar arasında değişiyor.

Verilere bakarak, kedilerin evlerde tutulmasına yönelik kanun çıkarılmasını savunanlar bile var. LiveScience sitesine konuşan ABD’nin Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde profesör olan Stanley Temple, “Köpeklerin tasmasız gezdirilmeyeceğini kabul ettik. Ancak bazı kedi sahipleri hayvanlarının evde tutulması gerektiği düşüncesine karşı çıkıyor” dedi.

FRANSA’DA TEHDİT BÜYÜYOR MU?

LiveScience haberine göre, Fransa’da yabani hale gelen kedilerin sayısı her gün 8 bin artıyor.

Kızı hastanede yatan Galliot, “Bu beladan kurtulmalıyız... Mahallelerde başıboş birçok kedi var. Aynı zamanda birçok küçük çocuk var. Yeni bir saldırı yaşanmasını istemiyoruz” diyerek yetkililere seslendi.

Yine de kedi sahipleri fazla alınmamalı. İngiltere’nin Oxford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, köpeklerin de kediler kadar vahşi doğada yaşayan canlıları öldürdüğünü gösterdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
kuş gribi dediniz kuşları domuz gribi dediniz domuzları deli dana dediniz bütün büyük başları katlettiniz nasıl vahşi bir ırksınızki kendinize düşman gördüğünüz şeyleri katlediyorsunuz belliki fransalı yöneticiler kedi sevmiyor sırada katledilmesi gereken tür kediler eko sistemin içine ettiniz insanoğlu titreyinde kendinize gelin biz neyi katlettik biz vahşi değilmiyiz canlı canlı hayvanları kesip haşlıyoruz kızartıyoruz vede bıçak ve çatallarla yiyiyoruz bir insan başka bir insana yapınca yamyamlık oluyor hayvana yapılınca niye ses edilmiyor
Haberle ilişkisiz bir yorum belliki vejeteryansın :D
kotu kedi serafettinin donusu :))
direnkedi
Geri Dön